U nedavnoj velikoj građanskoj pobuni u Iranu gorjelo je oko 731 banaka i 140 vladinih ureda, rekao je ministar unutarnjih poslova Abdolreza Rahmani Fazli za službenu novinsku agenciju IRNA-u.
Zabilježeni su napadi na više od 50 baza i uporišta sigurnosnih snaga te je izgorjelo oko 70 benzinskih postaja, dodao je ministar ne otkrivajući pojedinosti o lokacijama.
Amnesty International u ponedjeljak je naveo da su u sukobima potaknutima povećanjem cijene benzina izgubljena najmanje 143 života što službeni Iran odbacuje uz tvrdnju da je poginulo “nekoliko ljudi, uključujući pripadnike snaga sigurnosti.”
Oprečni su i podaci o broju uhićenih, Iran tvrdi da je privedeno 1 000, a njujorški Centar za ljudska prava u Iranu 4 000 ljudi.
Iran je nakon prvog dana prosvjeda koji su zaiskrili 15. studenog u izrazito učinkovitoj akciji naciji uskratio pristup internetu što je otežalo izvještavanje i utvrđivanje razmjera pobune.
>>>Iranska Garda prosvjednike suočila s ‘odlučnom’ akcijom, nacija offline
Većina naftom bogatih ali sankcijama osiromašenih Iranaca drži da je jeftino gorivo nacionalno pravo. Iako je vlada povećanje cijena povezala s pomoći obiteljima u nuždi, Iranci nevoljko prihvaćaju novi rast za mnoge nepodnošljivih životnih troškova.
Krpanje kraja s krajem dodatno je otežala odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa da SAD jednostrano povuče iz “nuklearnog sporazuma” i Islamsku republiku udari sankcijama.
Slični su prosvjedi protiv vladajućih i ekonomske zbilje eruptirali u Iraku i Libanonu u kojima se nalaze teško naoružane proiranske frakcije, piše Reuters.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.