Njemački izvoz i industrijska proizvodnja u rujnu su posrnuli oštrije od očekivanja ukazujući da se postojana slabost dvaju potpornja najsnažnijeg europskog gospodarstva prelila u četvrto tromjesečje.
Izvoz je u rujnu pao za 1.7% u poredbi s mjesecom prije, pokazali su u četvrtak objavljeni podaci nacionalnog statističkog ureda, Destatisa.
Analitičari u anketama Reutersa u konsenzusu su očekivali pad za 1.4%.
Za kreatore politika uznemirujući podaci objavljeni su dan nakon kraha vladajuće koalicije okinutog odlukom kancelara Olafa Scholza da najuri ministra financija Christiana Lindnera koji se opirao porivima za snaženje državne potrošnje.
Podaci stižu i u sjedni velebne izborne pobjede bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa čiji drugi mandat pretpostavlja očite izazove za europsku industriju i izvoz.
Trump je tijekom predizborne kampanje zavjetovao carine od 10% na sav uvoz u Sjedinjene Države, ukoliko se njegove politike materijaliziraju Njemačka će biti jedna od najvećih gubitnica.
Osipanje vanjske potražnje u rujnu je osjetno utjecalo i na povijesno uvijek upečatljiv trgovinski višak Njemačke. Vanjskotrgovinski suficit u rujnu je pao s kolovoških 21.4 milijarde eura na 17 milijardi eura.
Većina rujanskog izvoza pritom je bila usmjerena u Sjedinjene Države koje su uvezle 4.8% više njemačkih proizvoda u poredbi s mjesecom prije. Izvoz u Kinu istovremeno se smanjio za 3.7%, a u članice Europske unije za 1.8%.
Nastavak potrage za dnom
Na mjesečnoj razini je pala i industrijska proizvodnja, za 2.5%, značajno oštrije od 1% u prognozama analitičara.
“Cikcakanje njemačkih proizvodnih podataka sugerira da njemačka industrija još nije ušla u razdoblje u kojem je dosegla potpuno dno,” komentirao je Carsten Brzeski, globalni voditelj makro istraživanja u ING-u.
Novo usporavanje industrije uočljivo je u postojanijim kvartalnim podacima koji su pokazali da je ona u razdoblju od srpnja do rujna bila 1.9% manja nego u prijašnjem tromjesečju.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.