Industrijsko srce sjeveroistočne Kine trpi akutne nestašice i poteškoće u opskrbi energijom. Sve ozbiljnija situacija uzbunjuje i brine građane dok partijske dužnosnike tjera da tržište normaliziraju “po svaku cijenu”.
>>>Kina oslobađa naftne rezerve
Informacije lokalnih medija i crtice na društvenim mrežama sugeriraju da su poteškoće u opskrbi električnom energijom sveobuhvatne. U pojedinim gradovima ne rade semafori i 3G komunikacije, zatvorene su tvornice opskrbljivača velikih zapadnih kompanija poput Applea ili Tesle.
Pružatelj komunalnih usluga u teško pogođenoj pokrajini Jilin uputio je i upozorenje o remećenju opskrbe vodom, da bi se kasnije ispričao zbog uznemiravanja javnosti. Među zahvaćenim gradovima nalazimo i metropole Shenyang i Dalian u kojima boravi više od 13 milijuna ljudi.
Jilin je jedna od najmanje 10 provincija u kojima su vlasti morale posegnuti za štednjom i redukcijom. Remećenju su osobito izloženi opskrbljivači jer zbog regulacije tržišta strelovit porast cijene ugljena ne mogu prebaciti na potrošače.
>>>Evergrande ‘domino efekt’ u kineskom građevinskom sektoru, Australiji
Goldman Sachs procjenjuje da nestašica električne energije zahvaća do 44% kineske industrijske aktivnosti zbog čega bi rast bruto domaćeg proizvoda (BDP-a) na godišnjoj razini mogao oslabiti za 1 postotni bod u trećem tromjesečju i za dva postotna boda u razdoblju od listopada do prosinca. Banka je u utorak u bilješci za klijente navela da prognozu kineskog BDP-a za 2021. godinu smanjuje s 8.2% na 7.8%.
>>>Kinesko gospodarstvo iskusilo neočekivanu kolovošku kontrakciju | PMI
Kinesko vijeće za električnu energiju koje zastupa opskrbljivače u ponedjeljak je reklo da termoelektrane na ugljen sada “proširuju svoje kanale nabave po svaku cijenu” kako bi zajamčile zimsku opskrbu toplinom i električnom energijom.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] piše da bi cijene plina koje su otišle u nebo, pomama za ugljenom u Kini i Indiji i veliko remećenje u transportu ove godine inflaciju u europodručju mogle natjerati do […]
[…] piše da bi cijene plina koje su otišle u nebo, pomama za ugljenom u Kini i Indiji i veliko remećenje u transportu ove godine inflaciju u europodručju mogle natjerati do […]
[…] kontekstu aktualne energetske krize koja remeti proizvodne procese i opskrbne lance u Kini i Indiji dok izaziva inflacijske pritiske u Europskoj uniji – a koja je dijelom uvjetovana […]