Znanstvenici nakon dugogodišnjeg promatranja satelitskih slika kažu da su uočili neuobičajenu i neintuitivnu pojavu formacije i/ili duljeg zadržavanja oblaka iznad velikih metropola.
Istraživanje otkriva da je naoblaka iznad Pariza i Londona u razdoblju od 2009. do. 2018. godine u poslijepodnevnim i večernjim satima postojano bila veća za nekoliko postotaka nego u ruralnoj okolici. Razlike u količini naoblake sežu od 5 do 10 posto na primjeru Pariza, dok su oscilacije uslijed utjecaja brojnih faktora još veće za London.
>>>Otkriven jeftin način za hvatanje atmosferskog CO2 i njegovo pretvaranje u ugljen
Studije “urbanih otoka topline” (UHI) već su utvrdile da su večernje i noćne atmosferske temperature u gradovima na razini ulice više nego u njihovoj okolici, što bi prema istraživanju moglo utjecati na stvaranje i zadržavanje oblaka. Jedna od nekolicine predstavljenih hipoteza navodi da radijacija topline utječe na miješanje (turbulenciju) zraka iznad gradskih površina.
Iako je konkretan povod i mehanizam za stvaranje i/ili zadržavanje oblaka iznad urbanih središta autorima izmakao, oni kažu kako je uočljivost pojave dovoljno “robusna” da bi opravdala daljnja istraživanja postojane naoblake iznad mega gradova i eventualne povezanosti tog fenomena s oslobađanjem površinske topline.
Istraživanje je objavljeno u žurnalu Nature (npj Climate and Atmospheric Science).
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.