Nakon privatne, i službena statistika bilježi prve znakove slabosti na američkom tržištu rada na kojem je prošlog tjedna naknadnu za nezaposlenost zatražio najveći broj ljudi u posljednjih osamnaest mjeseci, sugerirajući da snažno stezanje monetarne politike i poskupljenje novca počinje utjecati na realnu ekonomiju.
>>>Sve brojniji i uvjerljiviji indikatori recesije u SAD-u
“(Američka središnja banka) Fed se danas čini bliže pobjedi u ratu protiv inflacije, ali riskira poraz u ratu da gospodarstvo održi na površini i podalje od hridina recesije,” rekao je o pokazateljima glavni ekonomist njujorškog FWDBONDS, Christopher Rupkey.
Broj osoba koje primaju naknadu za nezaposlene kroz tjedan zaključen 6. svibnja poveća se za sezonski prilagođenih 264.000 tisuća, nasuprot konsenzusu u očekivanjima analitičara o 245.000 otkaza.
Reuters piše da je brojka najveća od listopada 2021. godine i blizu razine od 270.00-300.000 koja uobičajeno signalizira propadanje tržišta rada.
>>>Amazon citirao nesigurnost, najavio još 9 000 otkaza
Daljnja je putanja pritom neizvjesna, iako je izvjesno da se kumulativni učinak stezanja tek treba materijalizirati.
“Potražnja za radom postupno se hladila i današnje inicijalno očitovanje o zahtjevima nagovještava potencijalno naglije usporavanje,” komentirao je Michael Feroli, glavni američki ekonomist u JPMorganu u New Yorku.
Američko tržište rada ostaje napetim, s prosječno 1.6 otvorenim radnim mjestom za svaku nezaposlenu osobu.
>>>‘Bank run’ na insolventni SVB – frka – potop dionica zajmodavaca u Europi i SAD
Fed je od ožujka 2022. godine referentnu prekonoćnu kamatnu stopu povećao za 500 baznih bodova, na 5.00% i 5.25%, da bi prošlog tjedna signalizirao potencijalnu stanku u najbržoj kampanji poskupljenja novca od 1980-ih godina.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.