Docjepljivanje protiv bolesti COVID-19 nije nužno za opću populaciju, ocijenili su u ponedjeljak vodeći znanstvenici svijeta u osvrtu objavljenom u medicinskom žurnalu.
Stručnjaci, uključujući dvojicu iskusnih dužnosnika američke Agencije za hranu i lijekove (FDA) i nekolicinu elitinih članova Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), kažu da je za informiranu odluku o administraciji treće doze potrebno više dokaza i podataka.
>>>Moderna razvija ‘hibridno cjepivo’ za istovremeno docjepljivanje protiv covida i gripu
Izneseno gledište doprinosi širem konsenzusu koji se u posljednjim tjednima kristalizira u znanstvenoj zajednici te će biti zanimljivo kako će ga interpretirati hrvatski stručnjaci.
>>>Stožer zabrinut trendovima, docjepljivanje trećom dozom ‘pitanje vremena’ | COVID-19
“Sve odluke o potrebi docjepljivanja ili vremenu docjepljivanja trebale bi se temeljiti na pažljivim analizama primjereno kontroliranih kliničkih ili epidemioloških podataka, ili oboje, ukazujući na trajno i značajno smanjenje ozbiljne bolesti,” napisali su znanstvenici u medicinskom časopisu Lancet.
Nepoznanice u realnom vremenu
Osvrt ukazuje na niz više nego manje nepoznatih faktora u procjeni rizika i koristi treće doze. Navode se nepoznanice oko učinkovitosti protiv aktualne delta varijante, kao i činjenica da dvije doze cjepiva i nadalje pružaju snažnu zaštitu protiv ozbiljnih manifestacija bolesti, iako se zaštita od zaraze prema posljednjim podacima urušila.
“Stoga se čini da trenutni dokazi ne pokazuju potrebu za docjepljivanjem opće populacije, u kojoj je učinkovitost protiv teških bolesti i dalje visoka,” napisali su znanstvenici.
>>>Moderna učinkovita protiv hospitalizacije i smrti u 95% slučajeva, Pfizer 80%, J&J 60% | CDC
Među autorima članka su ravnateljica FDA Ureda za istraživanje i pregled cjepiva Marion Gruber i zamjenik ravnatelja Phil Krause koji oboje planiraju napustiti agenciju u sljedećih nekoliko mjeseci. Kao i vrhunski znanstvenici WHO-a Soumya Swaminathan, Ana-Maria Henao-Restrepo i Mike Ryan.
Njihov osvrt pritom ne isključuje potrebu za docjepljivanjem u budućnosti, niti osporava potencijalnu dobrobit docjepljivanje za osobe narušena zdravlja.
“Docjepljivanje se također može pokazati rizičnim, ukoliko se uvede prerano ili koristi prečesto,” napisali su znanstvenici.
>>>Izrael: ‘većina hospitaliziranih pacijenata zapravo je procijepljena’
Pojedine su zemlje, poput Izraela, već započele s docjepljivanjem, no dosadašnji rezultati ne pružaju protuargumente za današnju ocjenu stručnjaka.
Proizvođači mRNK cjepiva Pfizer i Moderna lobiranja za docjepljivanje ugrubo su započeli po dominaciji delte.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] >>>Znanstvena elita protiv treće doze cjepiva za opću populaciju | COVID-19 […]