Trust mozgova Brookings donosi zanimljivu analizu američkog tržišta rada koja otkriva ne tako ružičastu pozadinu iza ružičastih brojki i “pune zaposlenosti”.
>>>Ako je ekonomija super, zašto to ne osjećamo?: VIDEO
Stopa nezaposlenosti u SAD-u u posljednje vrijeme nježno oscilira oko povijesno niskih 3.5% što bi prema ekonomskim teorijama trebalo rezultirati inflacijom cijena i plaća. No, takav se scenarij zasad nije materijalizirao preko velike bare ili u eurozoni gdje statistika također sugerira povijesno visoku zaposlenost.
>>>Nestala je veza između visoke zaposlenosti i rasta plaća: Powell
Brookings je u potrazi za odgovorima otišao dalje od brojki i otkrio da 53 milijuna radnika u dobi od 18 do 64 godine – 44% ukupne radne snage – radi samo da bi preživjelo, odnosno za plaće s kojima jedva krpaju kraj s krajem. Njihova je prosječna satnica 10.22 dolara po satu ili oko 18,000 dolara godišnje.
Neki od ključni detalja iz istraživanja:
- dvije trećine (64%) niskoplaćenih radnika je u zrelim radnim godinama (25 do 54)
- njih više od polovice (57%) radi puno radno vrijeme kroz čitavu godinu, što bi, prema naizgled izgubljenom pravilu, trebalo garantirati financijsku sigurnost
- oko polovice zaposlenih s niskim plaćama služe kao glavni izvor novca svojim obiteljima i pokriva značajan dio životnih troškova
- 37 posto potplaćenih ima djecu, a 23% unutar te grupe živi ispod federalne granice siromaštva
O navedenim pokazateljima se može polemizirati i teoretizirati, no to ne mijenja činjenicu da se velik broj zaposlenih u SAD-u, europodručju ili Hrvatskoj, našao zatočen u loše plaćenim poslovima s kojima jedva preživljava.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.