Francuski sud je u nacionalnom presedanu prepoznao “sindrom vjetroturbina” nakon pritužbe para koji tvrdi da je život u blizini vjetrofarme narušio njegovo zdravlje.
Belgijanci Christel i Luc Fockaert iz spora su izašli s odštetom većom od 100,000 eura.
Par je u tužbi naveo čitav niz zdravstvenih tegoba, uključujući glavobolju, nesanicu, aritmiju srca, depresiju, vrtoglavicu, zujanje u ušima i mučninu.
>>>Napeta isporuka 70-metarske ‘oštrice’ vjetroturbine serpentinama Kine: VIDEO
Oštećeni su živjeli 700 metara od šest vjetroturbina postavljenih u općini Fontrieu, u departmanu Tarn u južnoj Francuskoj.
Turbine su postavljene u 2008. godini, no par je zdravstvene probleme iskusio pet godina kasnije, nakon što je posječena šuma između njihova imanja i najbliže od turbina.
U tužbi je osobito istaknuta buka, za koju Fockaerti kažu da je bila “usporediva s postojanim zvukom stroja za pranje rublja” i stroboskopska “bijela svjetlost”.
>>>Uočite neodrživost održivih izvora energije na primjeru Škotske
“U prvi mah nismo razumjeli, ali smo malo pomalo shvatili da je problem u turbinama,” rekla je Christel. “Turbine bi bljeskale svake dvije sekunde … mi smo vani morali imati upaljena svjetla kako bi umanjili učinak bljeskova.”
Par se iz područja odselio u 2015. godini nakon čega su simptomi nestali.
Liječnici nisu utvrdili nikakve trajne zdravstvene tegobe, ali je stručnjak na ročištu izjavio da je “sindrom vjetroturbina” prepoznat u znanstvenim istraživanjima.
“Jedinstveni” slučaj
Sud je inicijalnu tužbu Fockaertovih odbacio u siječnju prošle godine, no par se odlučio na priziv rekavši da je sudac ignorirao izvješća stručnjaka.
Energetske kompanije Sasu, Margnes Energie i Sasu Singladou Energie koje upravljaju parkom oštećenima su isplatile iznos od 110,000 eura. Tužba je rezultirala promjenom osvjetljena i brzine turbina.
>>>Vjetroturbine imaju zanimljiv izlaz u slučaju opasnosti | GIF
Odvjetnica para, Alice Terrasse, za francusku je televiziju rekla da je riječ o “neuobičajenom slučaju bez presedana.”
“Ovaj se slučaj ne može reproducirati. Ovaj je (vjetro)park izazvao neuobičajene smetnje zbog svoje konfiguracije, ali svaki je slučaj drukčiji i stoga ga drukčije treba razmotriti.”
>>>Hrvatska sustavno krši Direktivu o staništima pri odobravanju vjetroelektrana uz obalu: Komisija
Terrasse je dodala da rezultat tužbe služi kao upozorenje kompanijama koje vjetroturbine postavljaju bez pažljivog promišljanja o njihovu utjecaju na lokalnu populaciju.
Emmanuel Forichon iz udruge za zaštitu okoliša “Toutes Nos Énergies – Occitanie Environnement” kaže da je presuda “važna i hrabra”.
“Mi već razmatramo pitanja okoliša i bioraznolikosti, ponekad i utjecaj na krajobraz, ali nedovoljno analiziramo pitanja ljudskog zdravlja. Ovo bi moglo stvoriti novo zakonodavstvo, i, iznad svega, dovesti do evolucije regulativa,” rekao je prema citatu Guardiana.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.