Grabancijaš u kontekstu posljednje zdravstvene ugroze prenosi ključne činjenice o virusu majmunskih boginja. Podaci su preuzeti sa službenih stranica Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
- Cjepiva koja se povijesno naširoko koriste u programima imunizacije djece protiv ospica također pružaju zaštitu protiv majmunskih boginja. Farmaceuti razvijaju i nova cjepiva od kojih je jedno odobreno za prevenciju majmunske inačice.
- Majmunske boginje izaziva istoimeni virus, član je skupine ortomiksovirusa iz obitelji poksvirusa.
- Širenje majmunskih boginja uobičajeno je ograničeno uz simptome koji se mogu manifestirati od dva do četiri tjedna. Mogu se dogoditi i ozbiljni slučajevi. U posljednje vrijeme stopa smrtnosti kotira oko 3-6%.
- Majmunske boginje među ljudima se prenose kroz bliski kontakt sa zaraženom osobom ili životinjom, ili kontaminiranim materijalom.
- Transmisija majmunskih ospica s jedne na drugu osobu u pravilu podrazumijeva bliski dodir s lezijama (poderotinama na koži, ranama), tjelesnim tekućinama, kapljicama iz respiratornog sustava i kontaminiranim materijalima poput posteljine.
- Majmunske boginje su virusna zoonoza koja se javlja prvenstveno u tropskim prašumskim područjima središnje i zapadne Afrike, uz povremeni izvoz u druge regije.
- Antivirusno sredstvo razvijeno za liječenje ospica i drugih boginja, uključujući “velike” također je licencirano za liječenje majmunskih boginja.
- Klinička prezentacija majmunskih boginja podsjeća na onu “velikih boginja”, srodnog ortomiksovirusa koji je 1980. godine proglašen iskorijenjenim u cijelom svijetu. Majmunske boginje manje su infektivne od spomenutih i izazivaju manje ozbiljnu bolest.
- Majmunske boginje obično se klinički manifestiraju groznicom, osipom i natečenim limfnim čvorovima i mogu dovesti do niza zdravstvenih komplikacija.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.