Kina je nakon građanskih pobuna u srijedu najavila velike promjene u svojoj distopijskoj strategiji “nulte tolerancije” bolesti COVID-19 i najavila generalno popuštanje mjera za suzbijanje ugroze.
>>>Represija covid pobune u Kini
Vlasti su, između ostalog, osobama s blagom ili asimptomatskom zarazom dozvolile samoizolaciju kod kuće i dokinule obvezno testiranje putnika unutar zemlje.
>>>Na ulicama kineskih gradova tenkovi, prosvjedi – prijetnja Komiteta | covid endgame
Građani su nakon tri godine “pod ključem” promjenu strategije dočekali s radošću i slavljem na društvenim mrežama gdje je objava o popuštanju mjera u nekoliko sati podijeljena i komentirana nebrojeno puta.
“Vrijeme je da se naši životi vrate u normalu, i za Kinu da se vrati svijetu,” napisao je jedan korisnik platforme Weibo.
Pomak su pozdravili i analitičari, uz procjene i ufanja da će promjena politike osnažiti izmučeno gospodarstvo, nacionalnu valutu i globalni rast.
>>>Šangaj razdvaja covid pozitivnu djecu od roditelja
“Promjena politike veliki je korak naprijed,” napisao je Zhiwei Zhang, glavni ekonomist Pinpoint Asset Managementa. “Očekujem potpuno otvaranje kineskih granica najkasnije do sredine 2023. godine.”
Popuštanje mjera stiže nakon sastanka politbiroa Komunističke partije kojim je u utorak predsjedao predsjednik Xi Jinping, prihvaćen kao glavni arhitekt krutog i neznanstvenog odgovora na virus.
>>>Angelique Coetzee: omikron je u Europi jako ozbiljan jer to žele vaši političari
Suočeni s raritetnom pojavom disidentskog građanskog gnjeva njegovi su dužnosnici i službenici u posljednjim danima već započeli s lokalnim popuštanjem mjera, što je sada primijenjeno na nacionalnoj razini.
>>>‘Samo ulaz. Nema izlaza’: distopijsko covid ludilo okužilo Kinu
Kina se tako, uz zadršku, priključuje zapadnjačkim zemljama koje su strategiju suživota s virusom počele primjenjivati lani.
Promijenjena je i službena retorika o značajkama i ozbiljnosti covida.
>>>‘Mnogo se ljudi osvijestilo o istini’: kineski cenzori zasuti disidentskim objavama o covidu
Gu Xiaohong, najviši dužnosnik tradicionalne kineske medicine, u srijedu je rekao da bi nacija trebala izmijeniti službeni naziv bolesti COVID-19 kako bi reflektirala činjenicu da je koronavirus mutirao prema benignosti i podcrtala da se osobe s blagim simptomima mogu oporaviti kroz kućnu njegu.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] je nakon U-zaokreta u politici prestala objavljivati podatke o asimptomatskim slučajevima, no izvjesno je da Kina ovih dana obara […]