Koordinacija za integraciju, neformalna mreža organizacija civilnog društva koje pružaju podršku izbjeglicama u integracijskim i osnaživačkim aktivnostima, danas je na Glavnom kolodvoru u Zagrebu predstavila 10. Tjedne IZBJEGLICAma!, niz javnih događanja koji će se odvijati od danas do 28. lipnja u Zagrebu, Osijeku, Splitu, Ogulinu, Kuršancu, Kutini, Sisku te online.
>>>Očekujemo poštivanje ljudskih prava, zaustavljanje kriminalizacije solidarnosti s migrantima: CMS
Tjedni IZBJEGLICAma! su prostor susreta novih i starih članova društva u kojem će se razmjenjivati vještine, gledati filmovi, igrati kvizovi, kuhati, razgovarati i planirati novi smjerovi djelovanja, a organizira ih Koordinacija za integraciju desetu godinu zaredom povodom Svjetskog dana izbjeglica, koji se obilježava 20. lipnja svake godine.
Prvi Tjedan IZBJEGLICAma! održan je 2014. godine kada smo kao misao vodilju naglasili važnost ravnopravnog položaja izbjeglica u hrvatskom društvu. Deset godina nakon, nastavljamo s istom misli – te i ove Tjedne organiziramo zagovarajući ravnopravni položaj izbjeglica i svih drugih osoba koje su migrirale u Hrvatsku, položaj u kojem mogu živjeti život slobodan od rasizma i diskriminacije, kao i biti aktivno uključeni u stvaranje politika i mjera koje se direktno tiču njihovih života.
>>>Njemačka je u 2022. prihvatila 1.1 milijun izbjeglica iz Ukrajine
Ana Marčinko iz Isusovačke službe za izbjeglice poručila je da Tjednima IZBJEGLICAma! žele zahvaliti i podsjetiti na sve što je bilo dobro. Istaknula je prepoznavanje otvorenosti društva, vidljivo u dva tranzitna punkta kroz koje su prolazili i još prolaze ljudi u pokretu u Hrvatskoj. Prvi je bio aktivan dva mjeseca u Zagrebu na Glavnom kolodvoru, drugi je već osam mjeseci aktivan u Rijeci, čemu svjedoči rad Isusovačke službe za izbjeglice na terenu. Napomenula je da se ljudima kroz humanitarnu pomoć vraćalo dostojanstvo te da su se sugrađani angažirali na razne načine i nastojali odgovoriti na potrebe. Otvorenost društva i pozitivan odgovor vidljivi su i u prihvatu preko 22 tisuće Ukrajinaca, koji su uključeni u tržište rada, te je jasno da je društvo time još više bilo senzibilizirano i za druge izbjeglice.
“Hrvatska je u 2022. zabilježila gotovo 13 tisuća zahtjeva za međunarodnom zaštitom, a u samo tri mjeseca 2023. gotovo osam tisuća. Prihvatilište za tražitelje međunarodne zaštite u Zagrebu svjedoči velikom protoku ljudi, prenapučeno je i ponekad u njemu nisu osigurani osnovni uvjeti poput dostojanstvenog smještaja, prehrane, higijene ili zdravstvene skrbi. Ovim putem pozivamo Ministarstvo unutarnjih poslova da poveća i uredi smještajne kapacitete prihvatilišta i svim osobama omogući dostojanstven život dok čekaju na odluku o međunarodnoj zaštiti. U isto vrijeme, od 2018. godine određenom broju, a od 2020. godine gotovo svim udrugama civilnog društva nije dopušteno organizirati aktivnosti unutar prihvatilišta, zbog pandemije virusa Covid-19. S obzirom da je nedavno i službeno proglašen kraj pandemije, ovom prilikom najavljujemo da ćemo Ministarstvo unutarnjih poslova tražiti ponovni pristup prihvatilištu kako bismo kao kompetentne udruge mogli pružati pravnu i psihosocijalnu podršku i druge integracijske aktivnosti te tako odgovarati na njihove potrebe”, rekla je Lucija Azinović Rebić iz udruge Are You Syrious?
“Na ulicama naših gradova zadnjih mjeseci svjedočimo sve vidljivijim manifestacijama rasizma – u medijski popraćenim slučajevima to su bili migrantski radnici dostavljači napadnuti u Zagrebu i Ivanić Gradu. Takva vrsta nasilja ima potencijal preliti se i na ostale manjinske zajednice, poput izbjeglica koje s migrantskim radnicima često dijele i boju kože, ponekad nacionalnost, etnicitet ili vjeru, i koje su također stavljene u marginalizirani položaj u društvu. Sustavna borba protiv takvih incidenata rasizma, provedba građanskog odgoja i općenito rad na rastakanju, kako individualnih tako i sustavnih predrasuda hrvatskog društva i institucija te prihvaćanje različitosti nikada nisu bili važniji. Trebamo početi misliti kakvo društvo gradimo – ono netrpeljivo ili društvo aktivnog suživota koji se vodi principom interkulturnog dijaloga.” rekla je Lucija Mulalić iz Centra za mirovne studije.
>>>‘Ponovno, ponovno i ponovno’ – migranti u BiH nepokolebljivi u prelasku hrvatske granice
U nastavku je dodala da je prošlo više od godine dana kako je Hrvatska prihvatila desetke tisuća ukrajinskih izbjeglica, i više od pet mjeseci od ulaska Hrvatske u Schengenski prostor i Eurozonu te da svjedočimo velikom broju zahtjeva za međunarodnom zaštitom. Također, napomenula je da raste broj migrantskih radnika koji sve više počinju dolaziti i iz trećih zemalja poput Nepala, a ne samo iz zemalja u regiji. Hrvatska, bez obzira na sva ta aktualna zbivanja, još uvijek nije donijela migracijsku politiku niti Akcijski plan za integraciju i jasno je da je sustav po pitanju migracija i dalje u zastoju – kako po pitanju manjeg broja izbjeglica koji se godinama susreću s istim strukturnim preprekama u pristupu pravima i uslugama, tako i po pitanju novih integracijskih izazova koje pred nas stavlja sve veći rast migrantskih radnika u zemlji. Rad na smislenim, održivim i dugoročnim javnim politikama i strategijama migracije i integracije koje odgovaraju na potrebe svih, prvi je korak u rješavanju tih zastoja i barijera.
Svoje iskustvo podijelio je i Prince Wale Soniyiki iz Dijaspore Afrikanaca u Hrvatskoj, koji je ispričao kako je u Hrvatskoj bio izbjeglica, a danas je Hrvat koji se ne osjeća kao da je došao iz druge zemlje. “Ja se fokusiram na to da Vlada napravi zakon, mjere, kojima se neće raditi razlike između Ukrajinaca i drugih izbjeglica, i da imamo društvo jednakosti za sve. Ja sam jedan od stotinu koji je dobio priliku i želim da se ta prilika pruži ljudima koji su još u procesu. Zato apeliram na Vladu da ljudima osigura zaštitu”, zaključio je Prince na kraju konferencije.
>>>Britanija prihvat izbjeglica iz Ukrajine plaća s 3.166 kuna mjesečno
Upravo će događanja koja donose 10. Tjedni IZBJEGLICAma! podsjetiti kako je važno i moguće graditi društvo u kojem su svi dobrodošli: razgovorima, raspravama, druženjima, predstavljanjem dobrih praksi, dijeljenjem znanja, vještina te kulturnim događanjima, organizacije okupljene u Koordinaciji za integraciju otvaraju prostor za susret i pozivaju sve stanovnike gradova diljem Hrvatske da se pridruže programu. Cijeli program Tjedana IZBJEGLICAma! nalazi se ovdje.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.