PolitikaPreporučeno

Klin prema obali dubok do pet kilometara, otpor zdušan | ukrajinska protuofenziva  

Ukrajina je u ponedjeljak rekla da su njezine snage osvojile četvrto selo u sve uočljivijem klinu koji probija rusku obranu u oblasti Donjeck.

Videozapis podijeljen na društvenim mrežama bilježi ukrajinske vojnike kako drže nacionalnu zastavu u selu Storožove smještenom uz rječicu Mokri Jalas koja iz okupiranih područja teče prema sjeveru.

Reuters je potvrdio lokaciju.

“Ukrajinska vojska je oslobodila još jedno naselje – Storoževe,” napisalo je ukrajinsko ministarstvo obrane u objavi na Telegramu.

Različiti su izvori dan prije potvrdili da su u dosadašnjem tijeku dugoočekivane protuofenzive začete s početkom lipnja oslobođena još tri obližnja sela: Blagodatne, Neskučne i Makarivka.

Situacija u Makarivki u ponedjeljak navečer ostaje prijeporna, uz izvještaje da Rusi pružaju otpor i/ili pokušavaju vratiti izgubljeno.

Karte s bojišnice otkrivaju prve naznake klina uz procjene pojedinih analitičara da Ukrajinci utiru put prema još uvijek stotinjak kilometara udaljenoj obali Azovskog mora.

Stratezi su prije rekli da bi Kijev mogao presjeći opskrbne linije koje okupirani Donbas povezuju s poluotokom Krimom od Rusije anektiranim u 2014. godini.

Proboj je prihvaćen kao najznačajniji u dosadašnjem tijeku napadačkih operacija, no Reuters ističe da se Ukrajinci tek trebaju suočiti s kroz godine čvrsto utvrđenim linijama i ruskom brojčanom nadmoći.

Grabancijaš nakon uvida u karte, objave i obavještajne podatke procjenjuje da je ukrajinski klin trenutno dubok najviše pet kilometara.

Glasnogovornik ukrajinskih snaga za istočnu bojišnicu u ponedjeljak je rekao da su Rusi raznijeli branu kod Mokrog Jalasa što otežava ofenzivna djelovanja.

>>>Ukrajinci u protuofenzivi oslobodili prvo selo, Blagodatne | VIDEO

Različiti izvori i ratni blogeri bilježe ukrajinsko propitivanje na drugim dijelovima goleme bojišnice, no Kijev ostaje dosljedan u informacijskoj šutnji uz objavu šturih informacija.

Dvadesetak teških bitaka

Ukrajina se u proboju oslanja na velikodušnu, desetke milijardi dolara vrijednu zapadnjačku vojnu pomoć, no pojedini izvori bilježe značajne gubitke, uključujući najmanje osam od 18 Leoparda 2, glavnih borbenih tenkova njemačke proizvodnje.

>>>Ukrajina izgubila 5 od 6 Leoparda 2R, najmanje 16 Bradleya | VIDEO

Ministarstvo obrane u Kijevu u ponedjeljak je, bez navođenja detalja, izvijestilo o “dvadesetak teških bitki u prijašnja 24 sata”, što ugrubo odgovara kakofoniji (dez)informacija na Twitteru, Telegramu i drugim društvenim platformama.

Okršaji su plamtjeli u okolici Bahmuta, Avdivke, Marjinke i Bjelogorice.

Službena Moskva u ponedjeljak nije prepoznala ukrajinske dobitke, ali su istaknuti ruski blogeri izvijestili o navedenim probojima.

Situacija na južnoj bojišnici, gdje je očekivani ukrajinski proboj osujetila sabotaža velike brane na rijeci Dnjepar, ostaje zagonetna.

Očekivanje “glavnog napada”

Američki državni tajnik Antony Blinken u ponedjeljak je rako da glavna protuofenziva još nije počela i izrazio uvjerenje da će Ukrajinci nastaviti s uspjesima.

Tajnik je ponovio zavjet o nastavku zdušne potpore u posredničkom ratu te najavio novi “robusni” paket pomoći čije će se okosnice dogovoriti idućeg mjeseca na summitu NATO-a u Vilniusu.

Pojedini zapadnjački vojni analitičari drže da je prerano donositi zaključke o tijeku protuudara i da dosadašnje akcije još uvijek propituju čvrstinu ruskih obrambenih linija.

Institut za izučavanje rata sa sjedištem u SAD-u procjenjuje da Ukrajinci pokušavaju izvršiti “izrazito tešku stratešku operaciju – frontalni napad protiv pripremljenih obrambenih uporišta koji dodatno komplicira izostanka zračne superiornosti” zbog čega je prerano za interpretaciju inicijalnih proboja.

Ben Hodges, bivši zapovjednik američkih snaga u Europi, u osvrtu piše da će glavni napad, kada započne, uključivati nekoliko stotina tenkova i pješačkih borbenih vozila.

“Ofenziva je jasno započela, ali ja ne mislim da je to glavni napad” koji će uključivati velike oružane formacije, napisao je u članku objavljenom na stranicama Centra za analizu europskih politika sa sjedištem u Washingtonu.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Comments (2)

  1. […] Službeni je Kijev nakon tjedna provedenog u “informativno-obavještajnoj šutnji” danas naveo da je u dosadašnjem protuofenzivnom djelovanju na području oslobođeno sedam naselja. Klin je na najdubljem dijelu dubok do 6.5 kilometara, što odgovara jučerašnjim, neovisnim procjenama Grabancijaša. […]

  2. […] Branitelji su oslobodili sedam sela u oštrici koja je duboka najviše šest kilometara, obala je najkraćom rutom udaljena još stotinjak kilometara. […]

Comments are closed.