Predsjednik Joe Biden u utorak je upozorio Republikance da će Rusiji dati “Božićni poklon” ako propuste pružiti dodatnu smrtonosnu pomoć ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom koji još jednom boravi u Americi u potrazi za novcem.
Reuters bilježi da je recepcija unatoč uobičajenim ovacijama bila najhladnija od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. godine i da je novi predsjednik Kongresa, republikanac Mike Johnson, Zelenskom rekao da neće podržati Bidenov zahtjev koji bi posrednički rat financirao s novih 61.4 milijardi dolara.
>>>Specijalne ovlasti za naoružavanje Izraela, šipak za Ukrajinu
“Čini se da Bidenova administracija traži milijarde dodatnih dolara bez odgovarajućeg nadzora, bez jasne strategije za pobjedu i bez ikakvih odgovora za koje mislim da se duguju američkom narodu,” izjavio je Johnson nakon sastanka sa Zelenskim.
Božićni poklon Putinu
Zelenskij je potom otišao na konzultacije s Bidenom koji je ponovio zavjet da on i američki narod neće napustiti Ukrajinu.
Zastupnicima je poručio da njihovo uskraćivanje novca riskira darivanje pobjede ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu. To bi bio “najveći božićni poklon (Putinu) koji mu je moguće dati,” rekao je.
“Putin računa na neuspjeh Sjedinjenih Država u isporuci za Ukrajinu, Moramo mu… dokazati da je u krivu,” dodao je.
Zelenskij je naveo da Ukrajina napreduje prema samoodrživosti i nastojanjima da bude manje ovisna o pomoći.
Sugerirao je i da njegova zemlja brani Europsku uniju.
“Zahvaljujući ukrajinskim uspjesima, uspjesima u obrani, druge su europske nacije sigurne od ruske agresije.”
Zelenskij je ponudio i uvid u ratnu strategiju u 2024. godini. “Namjeravamo dobiti zračnu bitku, slomiti rusku zračnu dominaciju.”
Ostao je rezolutan u odbacivanju teritorijalnih ustupaka.
“Kako se Ukrajina može odreći svojeg teritorija? To je suludo, da budem iskren… Mi tamo imamo svoje ljude, imamo obitelji tamo. Govorimo o ljudskim bićima.”
Trumpova struja
Američka politika i javnost iz mjeseca u mjesec sve više zaziru od daljnjeg financiranja posredničkog rata.
SAD je od 24. veljače i početka ruske invazije Kijev podržao s više od 110 milijardi dolara, što je, zajedno s drugim fiskalnim politikama i poticajima poljuljalo američki kreditni rejting.
Tvrdokorni republikanci, a osobito struja naklonjena bivšem predsjedniku Donaldu Trumpu koji je u utrci za novi mandat, daljnju potporu uvjetuju promjenom politike na granicama, što je izrazito prijeporno pitanje u američkoj politici.
>>>Pomoć Kijevu zapela i u Senatu; Schumer: ovo je ozbiljan trenutak s dalekosežnim posljedicama
Demokrati uživaju veće povjerenje useljenika pa im je koncesija desnici ususret predsjedničkim izborima teško probavljiva.
Pojedini zastupnici ljevice još uvijek izražavaju ufanje da bi se dogovor o imigraciji, pa tako i pomoći Ukrajini mogao postići prije zimske stanke, no čak i umjereniji republikanci drže da su izgledi sve manji.
“Sve sam pesimističnija,” rekla je senatorica Susan Collins.
>>>Peskov: situacija na bojišnici ukazuje da je ruska pobjeda neminovna
Biden je rekao da SAD želi ukrajinsku pobjedu, ali je jedan od republikanskih senatora, Ron Johnson, postavio pitanje ima li Ukrajina nakon propale ofenzive izgleda za vojni uspjeh.
“Znam da svi žele da Ukrajina pobijedi. Samo ne vidim to u kartama,” rekao je.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš/Reuters/Wall Street Journal
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.