Biznis i ekonomijaPreporučeno

Proliferacija stranih radnika, gravitacija poslova u Zagrebu | analiza potražnje za radom u 2023.

Analiza tržišta rada u Hrvatskoj otkriva kako je u 2023. godini objavljeno više od 330.000 oglasa za posao, što predstavlja rast od 4,5% u odnosu na prethodnu godinu.

Pogledamo li jedinstvene oglase, točnije natječaje za posao koji su postavljeni na više različitih mjesta, ali se u statističkom izračunu gledaju kao jedna jedinica, otkrit ćemo kako je tijekom prošle godine objavljeno 255.000 jedinstvenih oglasa[1], odnosno 4 % više u odnosu na 2022. godinu.

No, pritom je potrebno razmotriti  važan faktor – rast zapošljavanja stranih radnika u Hrvatskoj, koji se nerijetko odvija putem alternativnih kanala za privlačenje strane radne snage. U prvom redu kroz agencije za uvoz, zapošljavanje i smještaj stranih radnika. Trenutno je registrirano više od 600 takvih agencija u Hrvatskoj.

Imajući u vidu navedene čimbenike, kao i trenutne tržišne uvjete, dolazimo do zaključka kako je porast potražnje za radom znatno veći nego što brojke sugeriraju i kako bi potencijalno mogao iznositi više od 8% u usporedbi s prošlom godinom.

Usporavanje tržišta nakon uzleta na početku godine

Početak 2023. godine obilježio je osjetan rast broja oglasa u odnosu na prethodnu godinu, a taj rast je blago usporio u drugom, odnosno trećem prošlogodišnjem kvartalu.

U  posljednjem, četvrtom kvartalu 2023. objavljeno je više od 73.600 natječaja za posao, što predstavlja rast od 5,5%  u usporedbi s istim razdobljem 2022. godine.

Ako promatramo jedinstvene oglase na tržištu, radi se o 57.300 natječaja za posao i rastu potražnje za radom od 5,6 posto u odnosu na 4. kvartal godinu prije.

Pad potražnje za radnicima u IT-u i Ljudskim resursima

Najveći rast broja oglasa primjećujemo u kategorijama: Skladištenje i logistika, Promet, transport i pomorstvo, Instalacije i brodogradnja te Zdravstvo i socijalni rad.

S druge strane, najveći pad potražnje za radnom snagom na tržištu rada u Hrvatskoj primjetan je u Arhitekturi, IT-u i Ljudskim resursima.

Sektorska potražnja za radom/MojPosao

Pad ukupnog broja objavljenih natječaja za posao primjetan je i u sektoru Turizma, baš kao i u sektoru Graditeljstva, geodezije i geologije, promatrano iz perspektive cijelog tržišta, zabilježen je blagi pad potražnje za radnom snagom.

U Prodaji, jednoj od najbrojnijih kategorija prema broju oglasa, na cjelokupnom tržištu rada u Hrvatskoj je ostvaren blagi rast potražnje za radom.

“Nakon turbulentnog razdoblja izrazito visoke inflacije proteklih godina, te naknadnog usporavanja tokom 2023., sada smo suočeni s deflacijom. Privatni sektor brzo je reagirao na inflacijske pritiske, dok je javni sektor zaostajao, stoga je u 2023. po prvi put prosječna plaća u privatnom sektoru nadmašila onu u javnom sektoru. U kontekstu IT-a, proces konsolidacije domaćeg tržišta započeo je još 2022. godine, nastavljajući se tijekom 2023. Međutim, on nije dovršen, što je rezultiralo smanjenjem potražnje za IT stručnjacima”, izjavio je Igor Žonja, direktor Alma Career regije jug i predsjednik uprave portala MojPosao. Unatoč tome, predviđa se oporavak IT sektora, ali će zaposlenici trebati posjedovati širok spektar vještina i znanja kako bi se prilagodili novim zahtjevima, dodaje Žonja.

Također, nastavlja se rapidan porast broja stranih radnika u Hrvatskoj, pri čemu je trenutačno otprilike svaki deseti radnik strani državljanin.

“Ovaj trend postavlja izazove pred našu zajednicu, posebno u kontekstu efikasne integracije stranih radnika u naše društvo. U tom procesu, ključna uloga leži na većini, koja snosi odgovornost za osiguravanje inkluzivnog okruženja i pravednih prilika za sve radnike, bez obzira na njihovo porijeklo“, naglašava Žonja.

Najtraženiji trgovci, konobari i skladištari

Među najtraženijim zanimanjima i dalje su prisutna zanimanja iz područja prodaje, proizvodnje te turizma i ugostiteljstva.

Najtraženija zanimanja u 2023. godini : konobar (barmen), kuhar, prodavač (trgovac), skladištar, radnik u proizvodnji te vozač.

Najveća ponuda zabilježena je u sljedećim kategorijama zanimanja:
  • Turizam i ugostiteljstvo
  • Prodaja (Trgovina)
  • Proizvodnja i zanatske usluge

Najviše oglasa odnosi se na Zagreb

Više od polovice objavljenih oglasa za posao (53%) odnosila se na rad u Zagrebu i zagrebačkoj županiji, nakon čega slijede obalne županije: Primorsko-goranska (14%),  Splitsko – Dalmatinska (14%) te Istarska (10%) županija.

Potražnja za radom po županijama/MojPosao

U 2023. godini, čak 79% objavljenih radnih pozicija bilo vezano uz stalno zaposlenje, dok je 50% oglasa bilo usmjereno prema radu na određeno vrijeme. Sezonski radnici bili su traženi u svega 5% oglasa, dok su se oglasi za studentske poslove pojavljivali u 3% slučajeva.

Poslodavci su najčešće postavljali uvjet srednje stručne spreme kandidata – u 54% oglasa istaknuto kako je srednja stručna sprema ključna za uspješnu prijavu na natječaj.

“Nažalost, propuštamo priliku za kvalitetnu rekonstrukciju javnog sektora. Jasno je da javni i državni sektor zapošljava prevelik broj ljudi, a ti zaposlenici su često nedovoljno plaćeni. Međutim, podizanje plaća svima zaposlenima u javnom sektoru nije adekvatno rješenje. Umjesto toga, potrebno je razmotriti smanjenje broja zaposlenih i njihovu prekvalifikaciju, što bi posljedično smanjilo potrebu za stranim radnicima. Također,transparentna politika zapošljavanja i borba protiv korupcije mogli bi smanjiti nezadovoljstvo građana i iseljavanje te potaknuti povratak iseljenih”, zaključuje Žonja.

[1] Jedinstveni oglas za posao predstavlja situaciju kada isti oglas za posao bude postavljen na više različitih mjesta, ali se računa kao samo jedan oglas. Bez obzira na to koliko puta se taj isti oglas ponavlja na različitim web stranicama ili društvenim mrežama, sustav ga tretira kao jedan oglas kako bismo točno pratili koliko oglasa za posao zapravo postoji na tržištu rada.


Strani radnici u Hrvatskoj