Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump nastavlja iznenađivati i provocirati kandidaturama za ključne uloge u dolazećoj administraciji.
On je u srijedu za jednu od najznačajnijih i najmoćnijih dužnosti nominirao bivšu demokratsku zastupnicu Tulsi Gabbard znamenitu po zagovaranju mira i osudama američkog posredovanja u ratovima širom svijeta.
“Zadovoljstvo mi je najaviti da će bivša zastupnica, potpukovnica Tulsi Gabbard, služiti kao direktorica Nacionalne obavještajne službe (DNI),” objavio je Trump na društvenom mikroblogu X.
“Znam da će Tulsi unijeti neustrašivi duh koji je definirao njezinu slavnu karijeru u našu obavještajnu zajednicu, boreći se za naša ustavna prava i osiguravajući mir kroz snagu,” dodao je u pratnji njezinog životopisa.
“Hvala vam, @realDonaldTrump, za priliku da služim kao član vašeg kabineta u obrani sigurnosti, zaštiti i slobodi američkog naroda. Veselim se što ću se baciti na posao,” napisala je Gabbard u reakciji na kandidaturu.
DNI nadzire 18 američkih obavještajnih agencija, uključujući Savezni istražni ured (FBI) i Agenciju za nacionalnu sigurnost (NSA). Uloga direktorice podrazumijeva veliko povjerenje, savjetovanje i informiranje predsjednika koji je ususret izborima zavjetovao da će “isušiti močvaru” i uništiti “duboku državu” u administraciji.
Nominacija Gabbard neposredno je prihvaćena kao veliko remećenje i prijetnja postojećem obavještajnom establishmentu pod čijim se kišobranom odigrao pokušaj atentata na Trumpa.
Njezina potvrda u Senatu mogla bi se pokazati izazovnom.
Razočaranje
Gabbard je rođena na teritoriju Američke Samoe, odrasla je na Havajima, a godinu dana djetinjstva provela je na Filipinima. U Zastupnički dom Havaja ušla je s 21 godinom ali je njezina politička karijera prekinuta nakon jednog mandata jer je kao pripadnica Nacionalne garde raspoređena u Irak.
Kasnije je postala zastupnica Havaja u Kongresu, uzgred se upisavši u povijest kao prva hinduistica izabrana u donji dom. Svoju je prisegu recitirala uz ruku položenu na Bhagavad Gitu.
Kao zastupnica je usvojila čvrstu liniju protiv američkog intervencionizma i kritizirala ulogu Washingtona u okidanju civilnog rata u Siriji. Mediji u glavnoj struji svojedobno su naširoko osudili njezin tajni susret sa sirijskim predsjednikom Bašarom al-Asadom za kojeg je rekla da ne predstavlja prijetnju i da “nije neprijatelj Sjedinjenih Država”.
Iako je političku karijeru započela kao zdušna Demokratkinja njezina je vjera u stranku s vremenom erodirala pretvarajući ju u jednu od najžešćih unutarstranačkih kritičarki, što se osobito odnosi na potpirivanje bliskoistočnih sukoba, a kasnije i okidanje rata u Ukrajini.
Ona je u 2020. godini tražila nominaciju Demokrata za utrku u predsjedničkim izborima, ali je njezina progresivna i proturatna kampanja odbačena. U konačnici je ipak podržala kandidaturu Joea Bidena.
Stranku je napustila dvije godine kasnije citirajući “duboko razočaranje” unutarnjim i vanjskim politikama. Lidere Demokrata je karakterizirala kao “elitističku ratnohuškačku kabalu” i pobornike “woke” ideologija.
“Današnja Demokratska stranka je neprepoznatljiva u poredbi sa strankom u koju sam ušla prije 20 godina,” rekla je u obrazloženju odluke.
Njezina su gledišta o odgovoru na pandemiju, slobodi govora i obrazovanju s vremenom izazvala rastuće odobravanje i udivljenje Republikanaca i njihovog biračkog tijela. Popularnost je eksplodirala i kulminirala nakon što je u predizbornoj utrci podržala Trumpa i odigrala značajnu ulogu u njegovoj izbornoj kampanji.
Trump je rekao da ona predstavlja utjelovljenje onog što se sviđa ljudima širom političkog spektra.
Čistka
Ukoliko bude potvrđena Gabbard će nadzirati izglednu reformu, ili radije, najavljenu čistku obavještajnih službi za koje Trump sumnja da su odigrale ulogu u potkopavanju njegove prve administracije i pokušale osujetiti aktualnu pobjedu.
On dijelove obavještajne zajednice karakterizira kao “duboku državu”.
“Očistit ćemo sve korumpirane aktere u našoj nacionalnoj sigurnosti i obavještajnom aparatu, a ima ih mnogo,” rekao je u 2023. dok je iznosio svoje prioritete za drugi mandat. “Odjeli i agencije koji su pretvoreni u (političko) oružje bit će potpuno revidirani.”
Brige i kritike
Kandidatura Gabbard neposredno izaziva uočljive brige i kritike pobornika rata u Ukrajini i dionika američkog vojno-industrijskog kompleksa.
Mediji i korisnici društvenih mreža u velikoj mjeri evociraju njezinu inicijalnu reakciju na rusku invaziju u kojoj je Washington, Moskvu i Kijev pozvala da se “ostave geopolitike” i osiguraju mir kroz pružanje garancija da Ukrajina neće postati članicom NATO-a.
Poput drugih istaknutih osoba osviještenih o ulozi Washingtona u okidanju rata na starom kontinentu ona je potom često kritizirala predsjednika Joea Bidena i druge zapadnjačke lidere jer su propustili priliku zaustaviti krvoproliće.
“Ovaj rat i patnja mogli su se lako izbjeći da su [Bidenova administracija i] NATO jednostavno priznali legitimnu sigurnosnu zabrinutost Rusije u vezi s članstvom Ukrajine u NATO-u,” napisala je u jednoj od znamenitijih objava.
Pojedini, a osobito američki i britanski mediji u utorak i srijedu svesrdno ocrnjuju njezin lik i djelo, ili kako je to karakterizirao The Telegraph “čudne stavove o vanjskoj politici”.
Uočljivo je i učestalo korištenje pejorativnih izraza o “teoretičarki urota” zbog njezinih objava da su Sjedinjene Države upletene u razvoj biološkog oružja u Ukrajini ili da su izvješća o korištenju kemijskog oružja u Siriji patvorena.
Senator Mitt Romney svojedobno je rekao da ona “papagajski ponavlja rusku propagandu” i da bi njezine “izdajničke laži mogle biti plaćene životima”.
Slično je gledište iznosila i bivša prva dama Hillary Clinton.
S druge strane, njezina nominacija uživa odobravanje američkih domoljuba koji drže da je riječ o iskrenoj i izravnoj “badass” političarki kvalificiranoj za “isušivanje močvare”.
“Stavili su Tulsi Gabbard na popis terorista. Sada je direktorica Nacionalne obavještajne službe. Najveće “*ebi se” za močvaru duboke države,” napisao je račun Libs of TikTok čije objave motri 3.7 milijuna ljudi.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.