Japanski ministar financija Taro Aso u četvrtak je rekao da bi neograničena državna potrošnja kao primarni alat za poticanje zapošljavanja i inflacije, ideja koju u posljednjim mjesecima podržava rastući broj američkih akademika i političara, povratno opalila po trećoj svjetskoj ekonomiji zbog njenog golemog duga.
>>>Rasprodan je prvi udžbenik Moderne monetarne teorije
“To je ekstremna i vrlo opasna ideja jer bi oslabila fiskalnu disciplinu,” odgovorio je Aso u parlamentu na zastupničko pitanje o Modernoj monetarnoj teoriji.
“Ja nemam namjeru Japan učinit eksperimentalnom platformom za takve ideje,” dodao je.
Zagovornici takozvane Moderne monetarne teorije (MMT), često jednostavno Moderne teorije, drže da bi državnu potrošnju trebalo koristiti za postizanje pune zaposlenosti i ciljanih razina inflacije neovisno o deficitu. U takvom sustavu ne bi bilo potrebe za porezima, jer bi jedino ograničenje u stvaranju novca za realnu ekonomiju bila inflacijska stopa.
Iako tek treba ući u japanski politički mainstream, Reuters navodi da pojedini analitičari ocjenjuju kako bi MMT mogao biti privlačan zakonodavcima koji favoriziraju raskošnu potrošnju u svrhu privlačenja glasača.
U širem kontekstu
Modernu teoriju je popularizirala aktualna rasprava o “Novom zelenom dogovoru” (eng. New Green Deal) u Americi. Među njenim pobornicima je mlada demokratska zvijezda Alexandria Ocasio-Cortez koja misli da bi “MMT trebao biti predmet šireg društvenog razgovora.”
U širem kontekstu aktualne debate, Mohamed El-Erian je u nedavnoj kolumni za Australian Financial Review sjajno primijetio da se Moderna teorija u suštini ne razlikuje od kvantitativnog popuštanja središnjih banaka.
>>>Moderna monetarna teorija dobila neočekivanu potporu Wall Streeta: NYT
“Trenutni prozor u MMT raspravu je otvoren otegnutim razdobljem oslanjanja na nekonvencionalne smjernice i politike središnjih banaka nakon globalne financijske krize i dužničke krize u Europi. Usprkos inicijalnim brigama pojedinih ekonomista, ovo razdoblje ultraniskih kamatnih stopa i rastućih bilanci središnjih banaka nije dovelo do značajnog plašenja inflacijom ili učinka istiskivanja u aktivnostima privatnog sektora,” napisao je El-Erian i otvorio, ili radije ponovio pitanje zašto središnje banke mogu bezbrižno stvarati/tiskati novac za korporativni i financijski sektor, ali ne i za javni?
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.