Najveći svjetski hedge (riziku sklon) fond Bridgewater Associates LP koji je utemeljio investicijski guru Ray Dalio u posljednjim se mjesecima kroz šaku banaka i tvrtki, uključujući Goldman Sachs Group Inc i Morgan Stanley, okladio da će burze širom svijeta pasti do ožujka iduće godine, doznaje Wall Street Journal od ljudi upoznatih s manevrom.
Navedeno nije neuobičajeno, posebice za Bridgewater, no razmjeri oklade koja prema izvještaju seže do 1.5 milijardi dolara izazivaju zabrinutost, široke i šarolike špekulacije.
>>>‘Trickle down’ ekonomija i kapitalizam slomljeni, bliži se velika promjena paradigme: Dalio
WSJ piše da će se “ulog” putem put opcija (ugovora koji investitorima osiguravaju pravo na prodaju dionica po određenoj cijeni do određenog datuma) isplatiti ukoliko padnu S&P 500 i/ili Euro Stoxx 50 indeksi. Opcije istječu s ožujkom i trenutno predstavljaju jednu od najvećih oklada protiv tržišta.
Dalio se u posljednjim godinama fokusirao na Kinu te je, prema objavama na njegovom blogu, dobro informiran od visokopozicioniranih stručnjaka i izvora u tamošnjoj vladi što pojedine komentatore i analitičare nuka da sugeriraju kako je oklada povezana s podrobnijim uvidom u stanje kineskog gospodarstva ili ishodom trgovinskog sporazuma između dviju najvećih svjetskih ekonomija.
Iako su izvori za WSJ rekli da operacija nije povezana s američkim predsjedničkim izborima, odabir demokratskog predsjedničkog kandidata s lakoćom može potopiti burze. Pad tržišta je izvjestan ukoliko unutarstranačke izbore dobiju Elizabeth Warren ili Bernie Sanders u čijem je programu porez na bogatstvo. Hedge fond menadžer Paul Tudor Jones nedavno je odvagnuo da bi pobjeda Warren rezultirala padom burzi za 25%.
>>>OECD umanjio prognozu globalnog rasta, uputio snažno upozorenje neodlučnim političarima
Nama je pak najzanimljivija oklada protiv europskih tržišta. Dalio, baš poput nas, promatra i propitkuje recentne podatke iz europodručja i periferije gdje je promjena statističke metodologije osigurala gotovo punu zaposlenost, ali ne i očekivanu inflaciju cijena.
Posljednji podaci sugeriraju da se postojana industrijska recesija u Njemačkoj i eurozoni prelijeva u veći, uslužni sektor, dok je Europska središnja banka u svom posljednjem izvješću o financijskoj stabilnosti podcrtala rizike proizašle iz politike negativnih kamata i stvaranja novca.
>>>Dalio: monetarna politika kakvu poznajemo je na umoru i zamijenit će je nešto poput MMT-a
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.