Putem Programa društveno poticane stanogradnje (POS) dosad je izgrađeno više od osam tisuća stanova u koje je uloženo četiri milijarde kuna, a do 2021. planira se graditi novih tisuću stanova, izvijestili su u petak iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja.
Predviđene lokacije za izgradnju su Zagreb, Zadar, Split, Trogir, Solin, Biograd na Moru, Bol, Cres, Krk, Kraljevica, Lovran, Osijek, Poreč, Vis i Vrsar, pri čemu maksimalna cijena stana po kvadratnom metru može iznositi 1.319,64 eura.
>>>Ranilović upozorava na ‘nerealnu ponudu, varljivu statistiku cijena nekretnina’
Iz Ministarstva poručuju da je izgradnja stanova po programu POS-a već davno prepoznat program stambenog zbrinjavanja mladih obitelji, koje za manju cijenu kvadrata od tržišne, dobivaju sigurnost i kvalitetu gradnje njihovog doma.
Napominju da se građani kao potencijalni kupci stana iz programa POS-a trebaju obratiti općini odnosno gradu gdje žive, koji obično provode anketu o stambenim potrebama ili objavljuju javni poziv za kupnju stana iz programa POS-a.
Pogodnosti programa
Osim cijene četvornog metra strana, pogodnosti programa POS-a vezane su i uz kreditnu liniju, koja omogućuje korištenje kredita bez jamaca, uz prosječnu kamatnu stopu manju od tri posto, minimalne popratne troškove, s rokom otplate do 30, odnosno 31 godine, u slučaju korištenja godine dana počeka, kažu iz Ministarstva.
Pravo na kupnju stana iz Programa POS-a imaju svi hrvatski građani, dok prvenstvo imaju zaštićeni najmoprimci koji koriste stan u vlasništvu fizičkih osoba, te građani koji prvi put stječu stan u vlasništvo, odnosno nemaju odgovarajuće riješeno stambeno pitanje.
>>>Možemo!: stambena politika Vlade je promašena, od javnog novca profitiraju banke
Pritom, kandidati moraju biti kreditno sposobni, što se utvrđuje na temelju propisane dokumentacije koju je svaki kandidat s liste reda prvenstva dužan dostaviti poslovnoj banci, navodi se u objavi Ministarstva.
Iz Ministarstva podsjećaju da je zbog sprječavanja zloporaba pri preprodaji i davanju u najam stanova kupljenih u POS programu, posljednjim izmjenama Zakona iz srpnja prošle godine uvedena zabrana davanja u najam ili prodaja neotplaćenih stanova koji su kupljeni u tom programu.
Paralele s 2008.-2009.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, stanovi su u Hrvatskoj u godinu dana poskupjeli za 7,4 posto, a novogradnja više od 10 posto. Očekivano, najveći rast je zabilježen na obali (7,4 posto) i u Zagrebu (11 posto). Riječ je o najvećem skoku u Europskoj uniji.
>>>Analiza rasta cijena novoprodanih stanova: HGK
Pažljiviji motritelji tržišta nekretnina s lakoćom mogu povući paralele između aktualne situacije i 2008./2009. godine kad je prsnuo slično napuhani nekretninski balon.
>>>Možemo!, HGK i Komisija upozoravaju na rast cijena, lakomo ugrožavanje tržišta nekretnina
Upozorenja zbog nerealnog i/ili ubrzanog rasta cijena stambenih nekretnina u posljednjim su mjesecima uputili Europska komisija, Hrvatska narodna banka, Hrvatska gospodarska komora i politička platforma Možemo!.
Grabancijaš/Hina
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.