Udruga Glas poduzetnika u ponedjeljak je bila među dionicima sastanka u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike na kojem su predstavnici Vlade predstavili tri mjere za pomoć ugostiteljima i biznisima zahvaćenima “lockdownom”.
>>>Vlada ponudila tri mjere; HUP: i dalje je ugroženo više od 100.000 radnih mjesta | lockdown
Predsjednik udruge, Hrvoje Bujas, nakon sastanka nije odgovarao na pitanja novinara, ali je UGP u priopćenju za javnost izrazio nezadovoljstvo uz ocjenu da “kratkoročne mjere nisu adekvatne, a plan dugoročnih reformi uopće ne postoji.”
“Ističemo da smo od sastanka s Vladom imali veća očekivanja. Naime, pozdravljamo neke dijelove prijedloga koje su iznijeli ministri kao što su novi Covid zajmovi HAMAG-BICRO-a za poduzetnike. Jedan od prijedloga je i obeštećenje fiksnih troškova, ali samo za zatvorene djelatnosti. Smatramo kako se obeštetiti moraju sve pogođene djelatnosti s velikim padom prometa, bez obzir na to jesu li formalno zatvorene ili zbog cijele situacije imaju velik pad. Što je s event industrijom, povremenim prijevoznicima, putničkim agencijama i svim djelatnostima povezanima s onima koji su zatvoreni? Hoćemo li njih pustiti da propadnu? Oni su također odgovornost Vlade, koja ponovno nije donijela rješenje za sve pogođene poduzetnike,” pišu iz Udruge.
Jedan od naših prijedloga je i privremeno smanjenje PDV-a na pogođene djelatnosti. Smatramo kako je nužno smanjiti PDV na 13%, kako bi se potaknula potrošnja. Ističemo da bi ovaj potez olakšao poslovanje svih poduzetnika u pogođenim djelatnostima kao što su ugostiteljstvo te ostale uslužne djelatnosti. To su učinile gotovo pa sve zemlje Europske unije, a očekujemo od Hrvatske da napravi isto, dodaju.
>>>Hamag-Bicro tvrdi da će ‘već idućeg tjedna’ obraditi zahtjeve za covid zajmove iz svibnja
“Kratkoročne mjere nisu adekvatne, a plan dugoročnih reformi uopće ne postoji. Nezadovoljni smo. Dali smo jasne i argumentirane prijedloge, koji su u interesu Hrvatske, poslušajte nas,” rekao je Bujas.
“Prijedlozi koje je Vlada Republike Hrvatske ponudila možda imaju smisla za njih, međutim, u stvarnosti ne rješavanju probleme poduzetnika. Smatram da nije u redu da su ponudili mjere samo za one koji su zatvoreni. Moj stav je da su trebali predložiti rješenje za sve poduzetnike i obrtnike koji su pogođeni pandemijom virusa COVID-19. Osim toga, moram istaknuti da ni ovi prijedlozi ne rješavaju probleme kao što je primjerice nakupljena roba u skladištu, a ističem i da se veći dio naših troškova odnosi baš na državu. Moram reći da je ponuđen minimum te da Vlada nije dubinski sagledala problem,” dodao je Vedran Jakominić iz Odbora za ugostiteljstvo UGP-a.
Iz Udruge još jednom upozoravaju na propadanje brojnih biznisa i “nezaposlenost koja će se vjerojatno brojati u desecima tisuća”.
“Ponavljamo kako su mjere za očuvanje ranih mjesta – mjere za radnike, a troškovi poslovanju su daleko veći. Pitamo se, dakle, kada kriza prođe, tko će puniti proračun ako uništimo većinu malih i srednjih poduzetnika koji su okosnica hrvatskog gospodarstva?,” pišu iz UGP-a.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] >>>Kratkoročne mjere neadekvatne, dugoročne reforme nepostojeće | Glas poduzetnika […]