Njemačka, Francuska i Italija u ponedjeljak su postale posljednje u seriji europskih zemalja koje pauziraju procjepljivanje cjepivom AstraZenece uslijed niza neželjenih događaja zabilježenih u posljednjim danima, a unatoč pozivima Europske agencije za lijekove (EMA) i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) da se nastavi s imunizacijom.
Informacije koje u obrazloženjima svojih odluka donose nacionalni regulatori pritom snažno odudaraju od tvrdnji proizvođača koji se tijekom vikenda našao u “bunkeru” i objavio kako klinička i druga interna ispitivanja nisu pronašle dokaze o povećanom riziku od krvnih ugrušaka.
>>>‘Mind the gap’ – nedoumice oko doziranja i učinkovitosti cjepiva AstraZenece | Reuters
Ilustracije radi, agencije citiraju podatke AstraZenece koji sugeriraju da je zaključno s 8. ožujkom nakon administracije 17 milijuna doza u Ujedinjenom kraljevstvu i Europskoj uniji zabilježeno 15 slučajeva krvnih ugrušaka u nogama osoba koje su primile cjepivo i 22 slučaja u kojima su oni pronašli put do pluća i izazvali emboliju.
Njemačka je pak u ponedjeljak, tijekom objave odluke o pauziranju cjepiva, otkrila da istražuje i sedam slučajeva u kojima su krvni ugrušci zabilježeni u mozgovima primatelja cjepiva. Vlasti su u obrazloženju citirale zabrinutost Instituta Paula Ehrlicha, istraživačke ustanove i medicinskog regulatornog tijela, koji je pozvao na pažljivu istragu spomenutih neželjenih događaja.
>>>Ceh za moguće odštete povezane s cjepivom AstraZenece dijelom na poreznim obveznicima EU-a
“Današnja je odluka mjera čiste predostrožnosti,” rekao je u ehu svojih europskih kolega njemački ministar zdravstva Jens Spahn ističući da je “transparentnost najvažnija stvar za pouzdanje” u cjepivo. Dodao je da se moratorij odnosi na sva cijepljenja, uključujući i za osobe koje čekaju drugu dozu.
Nepotpuni mozaik
Druga recentna izvješća, pristigla iz Danske, Norveške, Austrije i Italije, također navode poremećaje krvi koji se istražuju zbog moguće povezanosti s cjepivom. Informacije iz manjih zemalja, kakva je Hrvatska gdje je također zabilježen najmanje jedan slučaj plućne embolije, ne nalaze put do agencijskih izvješća.
Iz generalne su slike izostavljeni i drugi poznati slučajevi izvan granica Unije, uključujući dvije smrti u Južnoj Koreji.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron u ponedjeljak je rekao da će cijepljenje AstraZenecom ostati zamrznuto najkraće do četvrtka kada bi Europska agencija za lijekove trebala donijeti konkretne zaključke o vezi između rastućeg broja zabilježenih poremećaja krvi i cjepiva.
>>>Dobronamjerna (ne)pažnja u izvještavanju o cjepivu AstraZenece
Austrija je prije tjedan dana rekla da će istraga jednog smrtnog i jednog slučaja ozbiljnih nuspojava potrajati najmanje dva tjedna.
Danska je kasno u nedjelju otkrila da je slučaj na njezinom teritoriju bio “izuzetno neuobičajenog karaktera’.
Norveška istražuje tri incidenta u kojima su zdravstveni djelatnici, redom mlađi od 50 godina, nakon cijepljenja završili na bolničkom liječenju uslijed krvarenja, krvnih ugrušaka i manjka krvnih pločica (trombocitopenija).
Bugarska i Island su primjenu cjepiva zaustavila prošloga tjedna.
Italija je u nedjelju prvo zaustavila cijepljenje u regiji Pijemont gdje je zabilježena smrt učitelja koji se cijepio dan prije, da bi odluku danas privremeno primijenila na nacionalnoj razini.
Hina je u ponedjeljak u večernjim satima izvijestila da se skupini zemalja koje privremeno zaustavljaju procjepljivanje cjepivom AstraZenece pridružila i Slovenija.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Njemačka, Francuska i Italija pauzirale primjenu cjepiva AstraZenece | detalji 15/03/2021 […]
[…] >>>Njemačka, Francuska i Italija pauzirale primjenu cjepiva AstraZenece | detalji […]
[…] >>>Njemačka, Francuska i Italija pauzirale primjenu cjepiva AstraZenece | detalji […]