Američka vlada je u utorak odobrila 1.4 milijarde dolara za razvoj novih lijekova i cjepiva protiv bolesti COVID-19, uključujući 326 milijuna dolara za tvrtku Regeneron Pharmaceuticals koja će razvijati nove generacije terapija antitijelima za prevenciju infekcija.
>>>Mjere štednje u Pfizeru, prodaja cjepiva za COVID propala za 83%
Sredstva za Regeneron dio su šire inicijative s nazivom “Projekt sljedeće generacije” (engl. Project NextGen” vrijedne pet milijardi dolara kojom upravlja Ministarstvo zdravstva i društvenih usluga SAD-a.
Reuters piše da je Regeneron u prvim mjesecima pandemije razvio terapiju monoklonskim antitijelima protiv COVID-a.
Američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) lijek je odobrila u studenom 2020., ali je njegova upotreba ograničena s početkom prošle godine nakon što je utvrđeno da nije učinkovit protiv benignog soja omikron.
>>>RH i drugi traže izlaz iz bezizlaznih ugovora o nabavi cjepiva | covid profiterstvo
Financiranje također uključuje milijardu dolara za klinička ispitivanja srednjeg stupnja novih COVID cjepiva i 100 milijuna za Global Health Investment Corp – neprofitnu organizaciju koja investira u nove tehnologije čiji je cilj ubrzati odgovor na pojavu novih bolesti.
Pojedine američke lokalne vlasti, bolnice i sveučilišta ususret jeseni vraćaju obvezu nošenja maski i druge prijeporne mjere protiv COVID-a.
>>>U Njemačkoj krenule tužbe zbog ozljeda izazvanih cjepivom protiv covida | FT
Zdravstvene vlasti u Europi zasad su tihe, uslijed neugodnih otkrića o velikoj laži o učinkovitosti cjepiva u priječenju zaraze, rastućeg broja tužbi i istrage covid profiterstva, odnosno netransparentne nabavke cjepiva koju je kroz privatne razgovore sa šefom Pfizera vodila predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.