Biznis i ekonomija

Američke vlasti nastavljaju s covid ugrozom, financiranjem novih terapija i cjepiva

Američka vlada je u utorak odobrila 1.4 milijarde dolara  za razvoj novih lijekova i cjepiva protiv bolesti COVID-19, uključujući 326 milijuna dolara za tvrtku Regeneron Pharmaceuticals koja će razvijati nove generacije terapija antitijelima za prevenciju infekcija.

>>>Mjere štednje u Pfizeru, prodaja cjepiva za COVID propala za 83%

Sredstva za Regeneron dio su šire inicijative s nazivom “Projekt sljedeće generacije” (engl. Project NextGen” vrijedne pet milijardi dolara kojom upravlja Ministarstvo zdravstva i društvenih usluga SAD-a.

Reuters piše da je Regeneron u prvim mjesecima pandemije razvio terapiju monoklonskim antitijelima protiv COVID-a.

Američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) lijek je odobrila u studenom 2020., ali je njegova upotreba ograničena s početkom prošle godine nakon što je utvrđeno da nije učinkovit protiv benignog soja omikron.

>>>RH i drugi traže izlaz iz bezizlaznih ugovora o nabavi cjepiva | covid profiterstvo

Financiranje također uključuje milijardu dolara za klinička ispitivanja srednjeg stupnja novih COVID cjepiva i 100 milijuna za Global Health Investment Corp  – neprofitnu organizaciju koja investira u nove tehnologije čiji je cilj ubrzati odgovor na pojavu novih bolesti.

Pojedine američke lokalne vlasti, bolnice i sveučilišta ususret jeseni vraćaju obvezu nošenja maski i druge prijeporne mjere protiv COVID-a.

>>>U Njemačkoj krenule tužbe zbog ozljeda izazvanih cjepivom protiv covida | FT

Zdravstvene vlasti u Europi zasad su tihe, uslijed neugodnih otkrića o velikoj laži o učinkovitosti cjepiva u priječenju zaraze, rastućeg broja tužbi i istrage covid profiterstva, odnosno netransparentne nabavke cjepiva koju je kroz privatne razgovore sa šefom Pfizera vodila predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima