Udruga Glas poduzetnika, koja predstavlja preko 20.200 mikro, malih i srednjih poduzetnika u Hrvatskoj te okuplja više od 250.000 građana, ima novo vodstvo! Na izbornoj skupštini, održanoj 6. studenoga, nakon četiri godine i dva mandata na čelu Udruge, Hrvoje Bujas je prepustio mjesto predsjednika profesoru Borisu Podobniku, koji će obnašati tu dužnost u trajanju od dvije godine. Skupština je održana u hibridnom formatu, pri čemu su neki članovi sudjelovali online, a drugi prisustvovali uživo.
Bivši predsjednik koji ostaje aktivno djelovati u UGP-u kao član UO, Hrvoje Bujas komentirao je: “Nakon odrađena dva mandata, uključujući lockdown i energetsku krizu, vrijeme je za nove izazove, kao član UO-a UGP-a ostajem kao podrška novom Predsjedniku.”
Boris Podobnik, poznat kao prodekan Zagrebačke škole ekonomije i managementa te profesor na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, u UGP-u se dokazao kao istaknuti član Nadzornog odbora i predsjednik Zadruge Glas poduzetnika, koja podupire zajednički tržišni nastup članova Udruge. S doktoratom iz fizike i postdoktorskim iskustvom na Sveučilištu u Bostonu, Podobnik donosi bogato iskustvo i nove perspektive vodećoj udruzi poduzetnika u Hrvatskoj.
Uz prof. Podobnika, na funkcije zamjenika predsjednika izabrani su Lana Šiljeg i Bruno Samardžić, stručnjaci s izuzetnim iskustvom u obrazovanju i tehnologiji. Šiljeg, osnivačica škole stranih jezika WestEnd, i Samardžić, suosnivač tvrtke AltiBiz, kao predstavnici nove generacije poduzetnika, dat će važan doprinos u promicanju uvjeta za zdravu poduzetničku klimu.
Nova vizija za razvoj poduzetništva u Hrvatskoj
Novo vodstvo UGP-a predano je nastavku borbe za bolju poduzetničku klimu u Hrvatskoj kroz konkretne ciljeve i mjere. Na skupštini su istaknuti ključni ciljevi kojima će se UGP intenzivno baviti u nadolazećem razdoblju, a među prioritetima je povećanje praga za ulazak u sustav PDV-a s dosadašnjih 40.000 eura na 70.000 eura. Također, zalažu se za smanjenje PDV-a na ugostiteljske, frizerske i kozmetičke usluge na 13%, kao i za dodatno smanjenje PDV-a na proizvodnju hrane na 5%.
Jedan od značajnih ciljeva je neoporezivanje reinvestirane dobiti, čime bi se poduzetnicima omogućilo da više ulažu u svoje poslovanje. Nadalje, traži se smanjenje parafiskalnih nameta koji su dodatno financijsko opterećenje za brojne tvrtke i obrte, kao i za ukidanje posebnog poreza na kavu.
Jedna od najvećih borbi za poduzetnike je i zabrana rada nedjeljom zbog koje UGP traži redefiniranje Zakona o trgovini, kako zakonski okviri ne bi ograničavali i diskriminirali poduzetničke slobode.
“Naša je misija u sljedeće dvije godine rapidno povećati robusnost malih i srednje velikih firmi. Mi smatramo da je borba za jače malo i srednje poduzetništvo čin domoljublja jer u tim firmama su odreda naši hrvatski poduzetnici. Štiteći malo i srednje poduzetništvo i dajući konstruktivne kritike vladi i lokalnoj samoupravi mi u konačnici činimo Hrvatsku boljim mjestom za život i poduzetništvo.”
Priopćenje za javnost,
Glas poduzetnika
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.