Biznis i ekonomijaPreporučeno

Britaniji uslijed velikog deficita vozača prijeti nestašica hrane u trgovinama

Britanija bi se ovog ljeta mogla suočiti s prazninama u policama trgovina i “nezamislivim” kolapsom u lancima opskrbe uslijed nestašice vozača kamiona potaknute brexitom, napisali su predstavnici industrije u pismu upozorenja premijeru Borisu Johnsonu.

Dionici su od premijera u dopisu dostavljenom 23. lipnja zatražili da osobno intervenira i vozače velikih gospodarskih vozila (HGV) doda na listu deficitarnih zanimaju što bi omogućilo izdavanje privremenih viza.

>>>Barnier komentirao ‘dolazak zbilje’ o brexitu

“Supermarketi već izvještavaju da ne primaju očekivanje zalihe hrane što rezultirala značajnim gubicima,” rekao je Richard Burnett, glavna izvršna osoba u Udruzi cestovnih prijevoznika (RHA).

Britanski trgovci, predvođeni Tescom, Sainsburyjem, Asdaom i Morrisonsom ovise o vojci vozača i skladišnih radnika koji svježe europske proizvode isporučuju na njihove police. Njihovi su predstavnici, kao i predstavnici logističkog sektora, uz ribare bili najglasniji u upozorenjima da će brexit rezultirati gubicima i remećenjem sustava opskrbe.

>>>Trgovci iz UK spremni otpisati, spaliti robu vraćenu iz Unije | BBC

Britaniju su u međuvremenu napustili brojni vozači iz inozemstva, a situaciju je dodatno pogoršala pandemija koronavirusa.

>>>3,000 kamiona čeka prelazak La Manchea, Lufthansa otvorila ‘zračni most’ za hranu | UK

Pismo u takvom kontekstu navodi da nedostaje 100,000 vozača zbog čega je državna intervencija jedini način da se spriječi “propadanje kritičnih lanaca opskrbe na neviđenoj i nezamislivoj razini.” Potpisnici ističu da postojano otvaranje ekonomije, popratni porast potražnje i potrošnje dodatno napinju već nategnute opskrbne lance.

>>>Britanska ekonomija lani propala za 9.9%, najviše od ‘Velikog mraza’

Glasnogovornik vlade je u odgovoru rekao kako je zabilježen napredak u zapošljavanju i treningu domaćih radnika.

“Naš novi imigracijski sustav zasnovan na bodovima jasno navodi da bi se poslodavci trebali usredotočiti na ulaganje u našu domaću radnu snagu, posebno na one koje trebaju pronaći novo zaposlenje, umjesto na oslanjanje na rad iz inozemstva,” rekao je prema citatu Reutersa.

Pratite nas na Google vijestima