Biznis i ekonomijaPreporučeno

Dalekosežna slabost na američkom tržištu rada

Uslijed neumoljivog stezanja monetarne politike neuobičajeno otporno tržište rada u Sjedinjenim Američkim Državama pokazuje sve jasnije znakove slabljenja sugerirajući da poskupljenje novca počinje utjecati na realno gospodarstvo.

U utorak objavljeno istraživanje o Otvorenim radnim mjestima i fluktuaciji radne snage (JOLTS) pokazuje da se broj dostupnih poslova u srpnju našao na najnižoj razini u 2-1/2 godine.

>>>Krovno tijelo središnjih banaka upozorava na ‘kritično raskrižje’

Izvješće Ministarstva rada također bilježi zaziranje radnika od napuštanja radnih mjesta, što je prihvaćeno kao još jedan indikator slabljenja tržišta rada.

Unatoč naznakama malaksalosti, uvjeti ostaju stegnuti. U srpnju je u ponudi bilo 1.51 poslova za svaku nezaposlenu osobu, u poredbi s 1.54 u lipnju.

Iako je omjer bio najniži od rujna 2021. godine, on ostaje iznad raspona od 1.0 do 1.2 koji je prihvaćen kao preduvjet za popuštanje inflatornih pritisaka.

Otkazi, prema povijesnim standardima, ostaju izrazito raritetni.

“Iako je tržište rada još uvijek tijesno, stupanj prekomjerne potražnje opada i dolazi kroz kompanije koje smanjuju broj slobodnih radnih mjesta umjesto da povećavaju otpuštanja i nezaposlenost,” komentirao je Conrad DeQuadros, iskusniji ekonomski savjetnik u Brean Capitalu u New Yorku. “Ovdje postoji mnogo toga što tjera na pomisao da se tržište rada vraća u ravnotežu, ali to u ovom trenutku čini bez guranja nezaposlenosti.”

Kopnjenje

JOLTS je pokazao da se broj slobodnih radnih mjesta – mjerila potražnje za radom – sa zadnjim danom srpnja smanjio za 338.000, na 8.827 milijuna i najnižu razinu od ožujka 2021. godine.

Brojka je osjetno manja od konsenzusa u očekivanjima analitičara koji je u anketama Reutersa predviđao 9.465 milijuna otvornih poslova.

>>>Znamenje slabosti na američkom tržištu rada

Bazen radnih mjesta sada kopni tri mjeseca zaredom.

Aktualni podaci snaže oklade da će američka središnja banka, Federalne rezerve, u rujnu zastati s povećanjem referentnih kamatnih stopa.

“S ovakvim izvješćima, Fed bi najvjerojatnije mogao zadržati stope nepromijenjenima u rujnu,” rekao je Jeffrey Roach, glavni ekonomist LPL Financiala u Charlotteu, Sjeverna Karolina, čije gledište dijele mnogi.

Sinergija

Rezultati kroćenja inflacije u Americi u ovom su ciklusu zanimljiviji ili, ako preferirate, ozbiljniji nego uobičajeno jer je stezanje monetarne politike na Zapadu sveobuhvatno.

Europska središnja banka svoje je korekcije započela značajno kasnije od Feda, ali se njihov utjecaj već zrcali u realnom gospodarstvu.

Okoliš bi mogao postati izazovan ukoliko se rezultati gušenja gospodarskih aktivnosti materijaliziraju istovremeno s ove i one strane Atlantika i Kini.

>>>Oštar pad kineskog uvoza i izvoza reflektira globalni gospodarski blues

Možda najzanimljivije, transmisija monetarne politike u europodručju mogla bi kulminirati ususret izborima za Europski parlament koji će se održati od 6. do 9. lipnja 2024. godine.

Ukoliko se inducirana depresija pokaže dubljom od očekivanja, ona bi lako mogla promijeniti ne samo gospodarski, već i politički krajobraz Unije.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima