Biznis i ekonomijaPreporučeno

Oštar pad kineskog uvoza i izvoza reflektira globalni gospodarski blues

Kineski izvoz u lipnju je u poredbi s istim lanjskim mjesecom propao za 12.4% potvrđujući malaksalost “kugom” i ratom izmučenog globalnog gospodarstva.

Poniranje je najsnažnije u posljednje tri godine i provocira oklade i procjene da će Peking posegnuti za fiskalnim poticajima kako bi reanimirao gospodarstvo.

>>>Oštro propadanje kineskog izvoza | svibanj 2023.

U četvrtak objavljeni podaci carine također su pokazali snažniji od očekivanog pad uvoza, za 6.8%.

Analitičari u anketama Reutersa u prosjeku su očekivali pad izvoza za 9.5% i uvoza  za 4.0%.

Kina je s krajem 2022. godine preko noći dokinula distopijsku borbu protiv koronavirusa što je rezultiralo upečatljivim prvim tromjesečjem, no vlasti sada revidiraju prognoze i očekivanja dok citiraju pad potražnje u posredničkim ratom i stezanjem monetarne politike izmučenom Zapadu.

Glasnogovornik Glavne carinske uprave, Lv Daliang, za trendove je okrivio “slabljenje globalnog gospodarskog oporavka, usporavanje globalne trgovine i ulaganja, te rastući unilateralizam, protekcionizam i geopolitička previranja.”

>>>Europska gospodarska komora u Kini bilježi propadanje trgovinskih odnosa, investicija

Partija u aktualnim revizijama prepoznaje da je po veličini drugo gospodarstvo svijeta suočeno s izgledima produljenog usporeno rasta od oko 3% na godišnjoj razini. Postotak, upola manji od u posljednjim desetljećima uobičajenog, za Kinu je recesijski.

Neugodni su i drugi recentni indikatori. Proizvođačke cijene u lipnju su pale u najbržem ritmu u više od sedam godina, dok potrošačke cijene koketiraju s deflacijom.

Slabost Kine dio je širih trendova. Europodručje je s krajem prvog tromjesečja 2023. godine uronilo u plitku recesiju u kojoj se našlo i najsnažnije europsko gospodarstvo, Njemačka.

Pojedini brokeri i analitičari u posljednjim tjednima navigiraju dok prognoziraju i recesijski kraj godine u Americi.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima