Središnje bankarstvo kakvo poznajemo je na zalasku i “neminovno” će ga zamijeniti nešto poput Moderne monetarne teorije (MMT), napisao je u eseju milijarder i cijenjeni investitor Ray Dalio.
>>>Libra prijeti monetarnom suverenitetu i ne može biti autorizirana u EU: Francuska
Kako piše Bloomberg, rasprava o desetljećima starom MMT-u je eksplodirala u posljednjim mjesecima. Ideja, koja uživa sve snažniju podršku novovjekovne “socijalističke” demokratske struje u Americi, je dočekana s gotovo paničnom reakcijom i kritikom brojnih investitora i ekonomista, uključujući Paula Krugmana, Warrena Buffetta i aktualnog šefa Federalnih rezervi Jeromea Powella. Jedan od razloga što njezino iznenadno promicanje i širenje izaziva nelagodu je utjecaj teorije na monopol u kreaciji novca, koji je bio, ali kako kaže Dalio “neizbježno” neće ostati ekskluzivno pravo središnjih banaka.
Dalio, utemeljitelj najvećeg svjetskog hedge fonda Bridgewater Associates, u minuciozno razrađenom eseju piše da će izazov (monetarnoj politici) predstavljati “stvaranje ekonomskog blagostanja za većinu ljudi” u trenutku kad aktualna monetarna politika više ne funkcionira.
Primjena za odabrane
On se u promišljanju priklanja neočekivanom broju investitora i financijskih analitičara Wall Streeta koji su nedavno za New York Times rekli da se MMT već koristi, iako više nego manje isključivo za financijski sustav za koji su vodeće središnje banke kroz programe kvantitativnog popuštanja nakon Globalne recesije i financijske krize kreirale više do 10 bilijuna dolara.
>>>Rohatinski predlaže ciljano stvaranje novca za spas brodogradnje: MMT
“Rezanje interesnih stopa (za komercijalne banke), kupnja obveznica ili vrijednosnih papira u procesu znanom kao kvantitativno popuštanje je iscrpilo svoju sposobnost stimulacije ekonomija,” napisao je Dalio. “One će biti zamijenjene trećom generacijom monetarne politike” koju naziva “MP3”.
Dalio drži da će “MP3” uključivati “koordinaciju fiskalne i monetarne politike” što je u generalnom skladu s Modernom monetarnom teorijom i njezinim sugestijama da su mjere štednje umjetni konstrukt i da vlade s monetarnim suverenitetom mogu stvarati novac dok god izostaje inflacijski pritisak.
>>>‘Fed bi novac trebao poklanjati ljudima a ne bankama’
Navodeći primjere kako bi monetarna politika 3.0 mogla funkcionirati, Dalio piše da bi središnje banke novac mogle tiskati za direktno financiranje projekata od javnog interesa – zaobilazeći ili dokidajući potrebu za izdavanjem obveznica. One bi mogle kupovati imovinu, uključujući nekretnine, “koja bi se tada idealno mogla koristiti za društveno korisnu primjenu”. Tu je i sugestija da bi se, s nastupom nove monetarne politike, mogli otpisati postojeći dugovi “što vise nad ekonomijama” u svojevrsnom “jubileju”. Kad dođe do krize ili pada ekonomskih aktivnosti središnje banke bi novac mogle isporučivati direktno građanima, u konceptu poznatom kao “novac iz helikoptera” koji je kao “izrazito zanimljiv” svojedobno prepoznao i guverner Europske središnje banke Mario Draghi.
Dalio priznaje da primjena nove politike donosi rizike, jer se “moć stvaranja i alociranja novca, kreditiranja i potrošnje” stavlja u ruke manje ili više zrelih i (ne)odgovornih političara. “Teško je zamisliti kako ćemo izgraditi sustav da bismo postigli (generalno blagostanje). Istovremeno, neminovno je da idemo tim smjerom,” veli.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.