Udruga Glas poduzetnika uručila je u utorak Državnom odvjetništvu pet zahtjeva za mirno rješenje spora u kojima poduzetnici iz najugroženijih sektora traže obeštećenje od države zbog odluka Stožera civilne zaštite koje drže diskriminatornima, kao i zbog ekonomskih mjera Vlade RH za koje tvrde da su neadekvatne. Ukoliko do obeštećenja ne dođe u roku od tri mjeseca nakon predaje zahtjeva, automatski slijedi tužba koja je već pripremljena kao sastavni dio Zahtjeva.
Zahtjev je uručen u ime pet tvrtki iz najugroženijih sektora – Svikoncerti d.o.o. koja se bavi povremenim prijevozom putnika, turističke i putničke agencije Locuples j.d.o.o. Coffee & Wine bar i Đurine hiže koji su iz sektora ugostiteljstva te sezonski obrt T.O. Shark Attack.
>>>Vlada RH daleko najgora i najnesposobnija u čuvanju dohotka | Eurostat
“Dosta nam je slušanja izjava kako se nešto dalo poduzetnicima, nama se samo otima, a ono što je dano našim zaposlenicima, a nakon što nam je zabranjeno raditi, je bio nužni minimum. Slijedi tužba jer smo dovedeni pred zid, jer su mnoge djelatnosti diskriminirane od početka krize i jer nam nakon više od godinu dana predlaganja ništa drugo nije preostalo,” rekao je Hrvoje Bujas, predsjednik udruge Glas poduzetnika.
Jedina članica EU-a koja nije obeštetila poduzetnike
Vlasnik ugostiteljske tvrtke Đurina hiža, Nikola Božić, naveo je kako je Hrvatska jedina članica EU-a koja nije obeštetila poduzetnike. Primjerice, Austrija je svoje poduzetnike lani obeštetila za 80% prometa iz 2019. a Njemačka za 70%.
Tomica Drvar iz agencije Svikoncerti rekao je da je njegova putnička agencija uspješno poslovala do prvog lockdowna, te da su po njemu odluke Stožera civilne zaštite i ekonomske mjere Vlade RH neustavne, a da Vlada i dalje diskriminira poduzetnike najavom da će potpore ovisiti o broju cijepljenih zaposlenika tvrtke.
>>>Plenković najavio kraj horizontalnih mjera, uvjetovanje potpora cijepljenjem
I Božić i Drvar ističu da država nije poduzetnike zaštitila od banaka i leasing kuća, a nije ukinula ni parafiskalne namete, dok su potpore za zaposlenike u drugom valu pandemije kasnile i po 40 dana, i to u vrijeme kada poduzetnici iz ovih branši ne mogu dobiti kredite jer ih banke smatraju rizičnom djelatnošću.
Prvi korak
Odvjetnik Mate Matić iz odvjetničkog ureda Matić i partneri objasnio je da ured ne može odmah krenuti s tužbama, već mora prvo zatražiti pokušaj mirnog rješenja nastale situacije. Smatra da je to dobra prilika državi da u razdoblju od tri mjeseca pokuša pronaći rješenje po uzoru na druge države Europske unije.
Matić ističe kako je Stožer civilne zaštite u vrijeme lockdowna donio čak 13 neosnovanih odluka. Za donošenje nekih od tih odluka bilo je potrebno napraviti barem istraživanje, naglasio je, dodavši da se trebalo razmisliti o proglašavanju izvanrednog stanja koje bi opravdalo donošenje nekih odluka.
>>>Oporba pozdravila odluku Ustavnog suda o protuustavnom djelovanju vladajuće većine | Poslovnik
“Time bi se Stožeru otvorila mogućnost da svojim odlukama ograniči nečija prava. Stožer je povrijedio Ustav i ustavna prava poduzetnika, a konkretno su povrijeđene odredbe članka 49., članka 50. i članka 54. Ustava, koji jasno govore da nitko ne može biti doveden u diskriminirajuću poziciju. Ako to ne riješite u tri mjeseca, tužbe su već pripremljene. Nije to ustavna tužba, već je Vlada dužna u roku od tri mjeseca reagirati, a ako ne reagiraju, onda se nama otvara prostor za podnošenje tužbe redovnom sudu općinske nadležnosti radi naknade štete,” rekao je Mate Matić.
Grabancijaš/Glas poduzetnika
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Diskriminirani poduzetnici napravili prvi korak prema tužbi protiv Vlade RH | VI… 20/07/2021 […]