Dvogodišnja recesija narudžbi u srcu njemačke industrije se produbljuje, piše Financial Times u komentaru posljednjih podataka koji pokazuju da se očekivanja o oporavku nisu materijalizirala.
>>>Njemački ministar ekonomije pao s pozornice i slomio nos: VIDEO
Njemački Federalni statistički ured (Destatis) u srijedu je javio da su narudžbe u studenom u odnosu na mjesec prije manje za 1.3%, nasuprot očekivanjima analitičara u anketi Reutersa o povećanju za 0.2%. Time je nastavljen generalni trend u Njemačkoj i široj eurozoni u kojoj fiskalne i monetarne mjere zasad prječe prelijevanje recesije iz industrijskog u dominantan uslužni sektor.
Podaci Destatisa otkrivaju da je pad domaćih narudžbi zaustavljen i u pojedinim granama bilježi rast, no taj je trend zasjenjen izrazito oštrim poniranjem vanjskih narudžbi, posebice iz europodručja gdje su one s mjeseca na mjesec manje za 3.3%. U retrospektivi 2019., zaključno sa studenim, industrijske narudžbe u Njemačkoj bilježe pad od 6.5% na godišnjoj razini.
Carsten Brzeski, ekonomist ING-a, navodi podatak da je Njemačka dvije uzastopne godine recesije narudžbi posljednji put iskusila u 2001. i 2002. godini. Prosjek smanjenja u 2019. iznosio je 0.6 posto mjesečno, lošije od 0.4 posto u 2018. godini.
“Sve u svemu još nema znakova da je njemačka industrija dotaknula dno,” rekao je Brzeski. “Slobodni pad se nastavlja.”
>>>‘Slobodni pad’ morala njemačkih poduzetnika: Ifo
Najveća europska ekonomija je ove godine tehničku recesiju dvaput izbjegla u maniri statističke pogreške s rastom od 0.1 posto u trećem tromjesečju. Očekuje se da je lanjski BDP-a iznosio slabašnih 0.5% u poredbi s također anemičnih 1.5% u 2018. Njemačka će službene podatke o BDP-u predstaviti iduće srijede.
ESI prati trend, Hrvatska “prkosi”
Ove srijedu je objavljen i indikator ekonomskog sentimenata Europske komisije (Indeks ekonomske klime – ESI) koji također sugerira da očekivanja u prosincu nastavljaju zacrtanim smjerom pa su u europodručju vedrija u uslužnim djelatnostima a tmurnija u manufakturi.
>>>Industrijska recesija u Njemačkoj (tag)
“Sve u svemu današnji podaci su dosljedni u poruci drugih istraživanja da eurozona ne pada u recesiju, ali također ne pokazuju znakove oporavka,” komentirala je za FT Jessica Hinds iz Capital Economicsa.
Hrvatska pak bilježi obrnuti trend pa su očekivanja najviše porasla u, mnogi bi rekli pregrijanom građevinarstvu i u industriji.
>>>Možemo!, HGK i Komisija upozoravaju na rast cijena, lakomo ugrožavanje tržišta nekretnina
Izrazito su pak pogoršana očekivanja poslovnih čelnika u maloprodajnom sektoru, iskazana u padu indeksa za 3,5 bodova u odnosu na studeni. Zamjetno lošije izglede signalizirali su i čelnici u uslužnom sektoru, čiji je indeks pao za 2,2 boda, prenosi Hina.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.