Biznis i ekonomijaPreporučeno

EK dobio potporu za carinjenje kineskih EV-ja, odaslao ‘fatalni signal’ za europsku autoindustriju

Europska komisija u petak je rekla da je osigurala dovoljnu potporu članica Europske unije za nametanje carina do 45% na uvoz električnih automobila iz Kine.

Izvršno tijelo u potencijalno dalekosežni carinski rat kreće bez privole dionika u industriji koji već ciče pod pritiskom zelene tranzicije i obveze da dokinu proizvodnju motora s unutarnjim izgaranjem.

Komisija je predložila carinski okvir za svoj cijeli petogodišnji mandat uz tvrdnju da je jednogodišnja istraga utvrdila kako kineski proizvođači uživaju nepoštene državne poticaje.

Carine je u petak podržalo 10 članica Unije, protiv je bilo pet a 12 je ostalo suzdržano.

Prijedlog Komisije mogla je odbaciti kvalificirana većina iz najmanje 15 članica EU-a koje predstavljaju 65% populacije.

Izvršno tijelo u objavi je navelo da je osiguralo “neophodnu potporu” za uvođenje carina, ali će nastaviti pregovore s Pekingom i potragu za “alternativnim rješenjima”.

Oprez i zaziranje

Prvaci europske automobilske industrije u posljednjim su mjesecima Komisiju zdušno i opetovano pozivali da se ne upušta u odmjeravanje koje bi moglo okinuti trgovinski rat i umjesto koristi izazvati štetu.

Otpor i zaziranje osobito su snažni u Njemačkoj, najsnažnijem europskom gospodarstvu s razgranatom i moćnom automobilskom industrijom.

Glavni direktor BMW-a, Oliver Zipse, glasanje je neposredno opisao kao “fatalni signal za europsku automobilsku industriju”.

Bruxelles je još jednom pozvao da učini sve kako bi spriječio trgovinski sukob.

Volkswagen je rekao da su planirane carine “krivi pristup”.

Stellantis je izrazio potporu slobodnom i poštenom natjecanju, još jednom podcrtavajući da je sektor pod pritiskom ciljeva i zakona o smanjenju emisija ugljika i “kineske globalne trgovinske ofenzive”.

Njemački proizvođači automobila lani su u Kini ostvarili gotovo trećinu svoje ukupne prodaje.

Mađarski premijer Viktor Orban u petak je rekao da EU srlja u “gospodarski hladni rat” s Kinom.

Ranjivost

Komisija Ursule von der Leyen u prvom je mandatu očvrsnula stav prema Pekingu kojeg motri kao potencijalnog partnera, ali i konkurenta i sustavnog rivala.

Kina je EU upozorila na posljedice protekcionizma, njezini su proizvođači automobila zatražili “oko za oko, zub za zub” pristup.

Španjolski premijer Pedro Sanchez u rujnu je tijekom posjeta Kini rekao da bi Europska unija trebala pažljivo promisliti o posljedicama tarifa i pozvao Bruxelles i Peking da pronađu kompromis kako bi se izbjegao trgovinski rat.

Kina je na danak odgovorila otvaranjem antidampinških istraga usmjerenih na europske proizvođače svinjetine i mliječnih proizvoda, uključujući u Hrvatskoj.

Španjolska je najveći europski izvoznik mesa i mesnih prerađevina u Kinu gdje je lani prodala proizvode vrijedne 1.5 milijardi eura.

Kapacitet

Komisija je navela da kineska automobilska industrija ima kapacitet za proizvodnju tri milijuna električnih vozila godišnje, dvostruko više od potražnje na europskom tržištu. Budući da su Sjedinjene Države i Kanada uvele carine od 100% na vozila iz Kine, Europa je prisiljena na komplementarni protekcionizam.

Privremene carine, čije produljenje traži izvršno tijelo, sežu od 7.8 posto za Teslu do 35.3 posto za SAIC i druge kineske proizvođače koji su odbili surađivati u istragama. Navedeni postotci dolaze povrh standardne carine na uvoz automobila od 10%.

Grabancijaš/Reuters



Povezane vijesti