Potpredsjednici Europskog parlamenta pozvali su danas države članice da učine više na informiranju javnosti o djelovanju i solidarnosti EU-a u borbi protiv koronavirusa.
“Informacije i komunikacija ključni su za način rješavanja trenutačne zdravstvene i gospodarske krize koju je uzrokovala pandemija bolesti COVID-19”, izjavili su danas potpredsjednici Europskog parlamenta zaduženi za komunikaciju Othmar Karas (EPP, Austrija) i Katarina Barley (S&D, Njemačka), sumirajući rezultate dvomjesečnih usklađenih napora EU-a u borbi protiv koronavirusa.
>>>Koronavirus: EU mobilizira pomoć za Italiju, Hrvatsku i susjedne zemlje
“U prvom je redu ključno da sva nacionalna tijela ustraju na jasnim i dosljednim porukama javnosti o mjerama potrebnim za suzbijanje širenja virusa, posebno kada se razmatra ukidanje blokada, kao i da se to učini na usklađen način diljem EU-a”, izjavio je potpredsjednik Othmar Karas.
“U interesu očuvanja jedinstva i solidarnosti EU-a iznimno je važno i da, u cilju borbe protiv dezinformiranja, nacionalna tijela nastoje informirati građane o zajedničkim EU naporima koji se poduzimaju za pomoć državama članicama da prebrode ovu krizu. Stoga bi konferencije za medije i video obraćanja predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen, posebno kada se događaju u Europskom parlamentu, trebalo ekstenzivno prenositi u državama članicama. Ako im pružimo informacije, ljudi će znati kakve napore ulažemo”, dodao je Karas.
- Informacije i komunikacija ključan su alat u načinima borbe protiv koronavirusa
- Institucije EU-a podupiru mjere solidarnosti u državama članicama
- Nacionalna tijela trebala bi učiniti više za podizanje razine osviještenosti o mjerama EU-a protiv koronavirusa i ublažavanju posljedica pandemije
Potpredsjednica Katarina Barley je izjavila: “Naposljetku, inicijative poduzete na razini EU-a ne odobravaju samo zastupnici svih država članica u Europskom parlamentu, nego i ministri svih nacionalnih vlada. Svi sudjelujemo u donošenju odluka i svi ovisimo o njihovim rezultatima.” Potpredsjednica Parlamenta također upozorava: “To je važno zbog odgovornosti, transparentnosti, demokracije i povjerenja u naše upravljačke strukture. U mnogim vidovima trenutačne krize potreban je zajednički pristup i udružena sredstva pri dogovaranju pravila za održavanje otvorenih granica za protok najvažnije medicinske opreme i hrane, za potporu poduzećima, radnim mjestima ili potrošačima, za sredstva kojima će se promicati istraživanja za pronalazak održivih cjepiva, za zajednička pravila za zrakoplovnu industriju, za mjere potpore za poljoprivredu i turistički sektor te za pomoć našim neposrednim susjedima i zemljama partnerima izvan EU-a.”
>>>Suočena s ‘recesijom bez presedana’ Lagarde sugerirala spremnost za kupnju škarta
“EU i Europska središnja banka zajedno su mobilizirali stotine milijardi eura financijske potpore kako bi se pomoglo državnim blagajnama i gospodarstvu. To je moguće samo zahvaljujući kreditnoj sposobnosti Europske unije i velikoj financijskoj moći koju ona ima kada djeluje jedinstvena”, objasnio je potpredsjednik Karas.
Na kraju, kao važno je istaknuo: “O velikom se dijelu tih napora malo zna, ili još gore, kampanjama dezinformiranja javnosti se nude lažne vijesti koje preusmjeravaju pozornost s istinskih napora za pružanjem uzajamne potpore u ovim vrlo teškim i neizvjesnim vremenima.”
Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] >>>EP nezadovoljan nacionalnim informiranjem o nadnacionalnim inicijativama […]