Ekonomisti u anketi za Reuters provedenoj između 7. i 12. lipnja procjenjuju da su šanse za smanjenje kamatnih stopa u američkom financijskom sustavu snažno porasle zajedno s rastom trgovinskih napetosti i slutnji o recesiji u SAD-u.
Šef Feda je prošli tjedan drugi put ove godine natuknuo da će središnja banka “djelovati shodno potrebama” da bi odgovorila na rizike američko-kineskog prepucavanja carinama, zabranama ili otežavanjem poslovanja.
>>>Ako SAD proširi frontu u trgovinskom sukobu s Kinom svijet će završiti u recesiji: Morgan Stanley
Iako većina od 100 ispitanih ekonomista drži da će kamatne stope ove godine ostati nepromijenjene, 40 ih prognozira barem jednu korekciju u poredbi sa samo 8 u prijašnjoj anketi.
“Traje totalni trgovinski rat. Ova zadnja runda carina protiv Kine je velika, velika briga,” izjavio je Scott Brown, glavni ekonomist multinacionalne investicijske banke Raymond James. “Ja mislim da zasigurno postoji prostor za rezanje stopa, ako ne u lipnju, onda je velika mogućnost u srpnju. Očito, sve će ovisiti o ekonomskim podacima. Ako počnemo viđati neke snažne brojke, to bi izguralo potrebu.”
Uslijed očekivanja o nastavku trgovinskih napetosti, u anketi su porasle i šanse za recesiju u SAD-u u sljedećih 12 mjeseci sa 25 posto u svibnju na 30 u lipnju. Više od tri četvrtine ekonomista sad vidi veće izglede.
>>>Naša ponuda da bankama plaćamo za uzimanje novca ne bi trebala postati trajni instrument: Nowotny
“Vjerojatnost recesije je porasla,” rekao je Philip Marey, strateg za američko tržište Rabobanka, jedne od pet institucija koje su u ispitivanju prognozirale dva uzastopna mjeseca ekonomske kontrakcije u dolazećem razdoblju. “Preventivno smanjenje stopa u 2019. neće bit dovoljno. Mi očekujemo da američka ekonomija padne u recesiju u drugoj polovici 2020. To će Fed natjerati da započne otvoreni ciklus rezova u 2020.”
Slično su gledište nedavno iznijeli i analitičari Morgan Stanleya.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.