Biznis i ekonomijaPreporučeno

Fiskalni poticaji ‘imperativ’ za Indiju

Poput europodručja, Indija se oslonila na raskošnu monetarnu politiku za poticanje ekonomije no ona raste najsporijim tempom u posljednjih šest godina. Treća po veličini azijska ekonomija trpi slabu domaću potražnju i javnu potrošnju te je jedna u nizu kolateralnih žrtava otegnutih trgovinskih pregovora između Kine i Sjedinjenih Država.

>>>Najsnažnija kontrakcija indijske industrije u posljednjih šest godina: kolovoz

U takvim uvjetima autohtoni političari, ekonomisti i analitičari podcrtavaju rizik od dugotrajne stagnacije i pozivaju na direktne fiskalne poticaja u ehu aktualnih rasprava u Njemačkoj.

>>>Raritetno ujedinjeni poslodavci i sindikati pozivaju na snaženje javnih investicija u Njemačkoj

Tako bivši premijer Manmohan Singh, jedan od arhitekata liberalizacije indijskog gospodarstva, u kolumni za list The Hindu piše da vlada mora “djelovati brzo na obnovi potrošačke potražnje kroz mjere fiskalne politike jer se utjecaj monetarne politike čini prigušenim.” On upozorava da će ekonomija u suprotnom upasti u stagflaciju, neugodno stanje bujajuće inflacije, stagnantne potražnje i visoke nezaposlenosti.

Imperativ

Sa Singhom se slažu i drugi ekonomisti. “To nije pitanje za raspravu, to je sad postao imperativ,” rekao je Rupa Rege Nitsure, glavni ekonomist L&T Financiala. “Mi moramo sva naša razmatranja staviti po strani i raditi u interesu rasta.”

Slično kao u Njemačkoj, ekonomisti i analitičari drže kako nije vrijeme za štovanje proračunskih pravila i da bi vlada trebala zanemariti postulat koji traži da udio deficita u BDP-u ne smije prijeći 3.3%. Čuju se pozivi za rasterećenje plaća i direktni transfer novca na račune poljoprivrednika, što u Indiji nije neuobičajena praksa.

>>>Od 2016. do 2018. Indija izgubila pet milijuna radnih mjesta: izvješće

Golemi fiskalni poticaji u prošlosti su rezultirali relativno snažnim inflacijskim pritiscima, piše Reuters, no čini se da Indija pati od iste boljke kao druge velike ekonomije gdje cijene u realnoj ekonomiji propadaju iako su vodeće središnje banke stvorile desetke bilijuna eura svježeg novca za financijski sustav.

>>>Cipar, Grčka i Portugal bilježe deflaciju, inflacija u eurozoni usporila na 0.7%: Eurostat

“Ako netko trpi od raka a liječnici se koncentriraju na kontrolu šećera, to je krivo. Oni moraju primijeniti kemoterapiju usprkos činjenici da dolazi s brojnim nuspojavama,” odvagnuo je Nitsure. “Mi možemo kontrolirati nuspojave, ali prvo infekciju moramo eliminirati iz sustava.”