Fortenova Grupa, slijednica Agrokora, najvećeg proizvođača i trgovca hranom u Hrvatskoj, u srijedu je rekla da se pribojava “eksproprijacije privatnog vlasništva” nakon što je Javna agencija Republike Slovenije za zaštitu tržišnog natjecanja (AVK) privremeno oduzela dionice Mercatora d.d. u njezinom vlasništvu.
>>>Ruska Fortenova obavijestila regulatore o namjeri preuzimanja Mercatora: STA
Agrokor je prije dvije godine stavljen pod izvanrednu upravu koja je lani izbjegla likvidaciju kroz dogovor s međunarodnim zajmodavcima, tvrtka je u Fortenovu rebrandirana u travnju 2019. Nova kompanija je ranije ove godine pokrenula formalni postupak u Sloveniji s ciljem prebacivanja 69.57% dionica iz vlasništva Agrokora u vlasništvo Fortenova ali je AFK ovog tjedna spriječio transfer i oduzeo dionice kao garanciju plaćanja kazne od 53.9 milijuna eura Agrokoru odrezane u rujnu 2018. godine jer u roku nije prijavio koncentraciju i preuzimanje malene punionice vode Costella.
Agrokor je podnio žalbu na iznos kazne za koju kaže da je neproporcionalna. Sudski postupak još traje.
“Privremena mjera oduzimanja dionica temelji se na nerazmjernoj i nepravomoćnoj kazni, koja je također bez presedana u praksi ovog regulatora, u iznosu od 53,9 milijuna eura. Na tu kazna koju je AVK izrekao još u rujnu ove godine za slučaj koncentracije, Agrokor je uložio žalbu. Nepravomoćna je kazna nedvojbeno nerazmjerna, budući da kompanija o kojoj je riječ, Costella d.o.o., ostvaruje tek nešto više od 1 milijun eura godišnjeg prihoda. Tu je kompaniju Ivica Todorić, odnosno Agrokor AG iz Švicarske, stekao još 2016. godine,” navodi Fortenova u priopćenju objavljenom na korporativnim stranicama.
“Oduzimanje dionica Mercatora samo je po sebi također uvelike nerazmjerno, budući da je vrijednost dionica o kojima je riječ procijenjena na više od 140 milijuna eura, dok nepravomoćna kazna – koja se osporava – iznosi 53,9 milijuna eura,” dodaje se.
Gledište Slovenaca, reakcija Horvata
AFK je u srijedu rekao da su dionice Mercatora privremeno oduzete kako bi se zajamčilo plaćanje kazne čiji iznos “predstavlja oko 1% maksimalno mogućeg” u takvim slučajevima.
Slovenski ministar gospodarstva Zdravko Počivalšek se ogradio od slučaja rekavši da je agencija neovisna institucija koja djeluje u skladu sa zakonom, prenosi Reuters.
Njegov hrvatski kolega Darko Horvat je istovremeno izrazio sumnju u zakonsku utemeljenost privremenog oduzimanja dionica.
“Ovakva odluka, bez presedana u dosadašnjoj praksi rada slovenske agencije, potpuno je neutemeljena, a kao takva i neodrživa. Cijela je stvar provedena bez ikakve odluke suda, temeljem zakona koji se, u pravilu, primjenjuje na prometne prekršaje. Zbog toga sam siguran da će vodstvo cijele grupe pravdu tražiti i sudskim putem, a država će nastojati pomoći koliko je god to moguće, u okviru naših legitimnih ovlasti,” rekao je Horvat prema citatu Hine.
>>>Piknite si neku od 143 nekretnine Fortenove: javni poziv
Grupa je o oduzimanju dionica obavijestila veleposlanstva svih članica Europske unije u Sloveniji, kao i veleposlanstva SAD-a i Rusije.
Sberbank u čijem je posjedu gotovo 40 posto Fortenove u srijedu je također izrazio negodovanje zbog odluke AFK-a.
“Mi trenutno proučavamo situaciju, ali je već jasno da su akcije slovenske antitrustovske agencije neproporcionalne veličini i značaju prekršaja koji se dogodio prije nekoliko godina,” piše u izjavi banke.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.