Sjedinjene Države, Britanija i druge bogate nacije u subotu su postigle povijesni dogovor o oporezivanju multinacionalnih kompanija i globalnih tehnoloških divova poput Amazona i Googlea.
Očekuje se da će definiranje donje granice u državne riznice isporučiti stotine milijardi dolara koje su dosad bile rezervirane za nacije s dampinškim poreznim politikama kakve u Europi prakticiraju Luksemburg ili Irska.
>>>Komisija traži informacije MMF-a o Velikom Vojvodstvu, ‘vodećem poreznom utočištu svijeta’
“Ministri financija G7 postigli su povijesni sporazum o reformi globalnog poreznog sustava kako bi on odgovarao globalnog digitalnom dobu,” izjavio je britanski ministar financija Rishi Sunak po završetku dvodnevnog summita u Londonu na kojem su dionici prihvatili minimalnu korporativnu stopu poreza od najmanje 15%.
Završetak “utrke prema dnu”
Janet Yellen, američka ministrica financija i bivša šefica Federalnih rezervi koja je nakon preuzimanja dužnosti dala novi impuls pregovorima rastegnutima kroz osam godina sporazum je pozdravila kao “značajan” uz ocjenu da s njime završava porezna “utrka prema dnu”.
“Ono što sam vidjela tijekom svog rada na ovom G7 je duboka suradnja i želja za koordinacijom i rješavanjem mnogo šireg spektra globalnih problema,” rekla je.
>>>Yellen obećala suradnju, pozvala na minimalni globalni porez za korporacije
Dodala je da će europske zemlje paralelno s uvođenjem globalne stope ukloniti postojeće “digitalne poreze” za koje Sjedinjene Države drže da diskriminiraju američke biznise. “Postoji široka suglasnost da ove dvije stvari idu ruku pod ruku,” rekla je.
Sporazum je zdušno pozdravio i njemački ministar financija Olaf Scholz. “Ovo su loše vijesti za porezna utočišta širom svijeta,” izjavio je predstavnik nacije koja se u posljednjih godinu dana nametnula kao jedna od vodećih zagovornica “poravnanja” porezne politike na globalnoj razini.
>>>Mislim da svi razumiju zašto minimalni korporativni porez moramo uvesti sada: Scholz
Ministri su dogovorili i stroža pravila za financijska izvješća kompanija, koje će morati jasno deklarirati svoj utjecaj na okoliš što će biti jedna od niti vodilja za ekološki osviještene investitore, a na čemu je inzistirala Britanija.
Stoljetna pravila
Globalan porezna pravila nisu se značajnije mijenjala od 20-ih godina prošloga stoljeća, a njihova je manjkavost i neučinkovitost osobito došla do izražaja s usponom tehnoloških divova koji su unatoč golemom profitu u pojedinim jurisdikcijama i slučajevima plaćali korporativni porez od besramnih 0,005 posto.
Nick Clegg, potpredsjednik Facebooka za globalne poslove i bivši potpredsjednik britanske vlade, u subotu je rekao da će ta kompanija sada plaćati veće poreze u većem broju zemalja.
“Mi želimo da međunarodna porezna reforma uspije i prepoznajemo da bi to moglo značiti veće poreze za Facebook,” rekao je.
>>>Nike već tri godine uživa u potporama i nula, zero, zilch poreza
Službena komunikacija o subotnjem sporazumu navodi da će nova pravila obuhvatiti tek “najveća i najprofitabilnija multinacionalna poduzeća”, ključni će se detalji ispregovarati u dolazećim mjesecima.
Brojni dionici, uključujući Francusku, Njemačku i Sjedinjene Države, drže da je donja granica postavljena prenisko i da treba stremiti većoj stopi, čemu se žestoko opiru predstavnici nacija u kojima je porezna stopa niža od 15%. U protivljenju je osobito glasna Irska, čiji je gospodarski uspjeh uvjetovan i ovisan o poreznim olakšicama.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] o oporezivanju multinacionalnih kompanija i globalnih tehnoloških divova poput Amazona i Googlea postigle početkom lipnja nakon što je Yellen pokazala novu inicijativu i proglasila američki povratak međunarodnoj […]