Predsjednica islandske vlade Katrin Jakobsdottir se priključila kolegicama Nicoli Sturgeon iz Škotske i Jacindi Ardern s Novog Zelanda u pozivu na odmicanja od BDP-a kao glavnog mjerila ekonomskog uspjeha.
Jakobsdottir je u govoru ispred londonskog Chatham House think-tanka okupljene i druge vlade svijeta pozvala da se zagledaju u “alternativnu budućnost temeljenu na blagostanju i uključivom rastu”, ponavljajući nedavnu ocjenu Nobelom okrunjenog ekonomista Josepha Stiglitza da BDP isključuje socijalne i druge važne indikatore, te je stoga manjkav i spreman za mirovinu.
Primjerice, i čisto hipotetski, države se mogu naći u scenariju golemog infrastrukturnog projekta koji domaćim tvrtkama, dobavljačima, poduzetnicima i građanima ne donosi pretjeranu korist jer ga izvode Papuanci. Takav bi hipotetski projekt, uvršten u “zbroj vrijednosti dobara i usluga proizvedenih u zemlji u određenom razdoblju” mogao značajno osnažiti BDP pojedine nacije, iako njezino stanovništvo bere gljive po šumama ili kopa po kontejnerima.
Jakobsdottir je u Chathamu rekla da je glavni pokretač novovjekovnog promišljanja Islanđana razaranje okoliša, zbog čega je vlada u svoje proračunske planove odlučila uvrstiti druge indikatore usmjerene na mjerenje boljitka i blagostanja ljudi i prirode.
>>>Novi Zeland predstavio ‘proračun za boljitak’, odmaknuo ekonomski uspjeh od BDP-a
“To je o tome kakvi su vaši prioriteti za javni proračun – vi uvijek možete staviti naglasak na blagostanje,” odgovorila je premijerka na pitanje je li “proračun blagostanja” podjednako primjeren razvijenim zemljama i zemljama u razvoju.
Ona je u govoru ponovila da fokus na BDP zanemaruje ili podcjenjuje kvalitetu života ili društvenu štetu uzrokovanu nejednakošću te je citirala islandskog pjesnika koji se tijekom povedene javne rasprave našalio da “seks sa suprugom nije uračunat u BDP, dok je seks s prostitutkom njegova sastavnica.”
Grabancijaš/BBC
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.