Brzo širenje Delta soja koronavirusa odgovorno je za 50-postotni porast infekcija u Engleskoj, otkrilo je u četvrtak objavljeno veliko istraživanje londonskog Imperial Collegea.
Rezultati studije u kojoj je sudjelovalo 109,000 osoba podržavaju odluku britanske vlade i premijera Borisa Johnsona da odgode ukidanje svih epidemioloških mjera do 19. srpnja.
>>>Alfa, Beta, Gama, Delta…: mutacije od značaja dobile nova imena | COVID-19
Istraživanje o raširenosti sojeva, provedeno u razdoblju od 20. svibnja do 7. lipnja, navodi da je rasprostranjenost Delta soja, koji je izazvao veliko zlo u Indiji, s 0.10% s kraja travnja i početka svibnja porasla na 0.15%.
>>>Indija oborila mučni svjetski rekord u jednodnevnom broju umrlih od COVID-19
“Rasprostranjenost se povećava eksponencijalno, kroz mlađe naraštaje… i čini se da se udvostručuje svakih 11 dana. Očito, to je loša vijest,” rekao je novinarima Steven Riley, profesor dinamike zaraznih bolesti pri Imperial Collegeu.
Stručnjak je dodao da je zbog viske procijepljenosti stanovništva teško predvidjeti koliko bi detektirani eksponencijalni rast moga potrajati, no da bi fokus na cijepljenje mlađih generacija trebao usporiti trend.
Britanija je s dvije doze do sada procijepila više od polovice odrasle populacije, tri četvrtine stanovništva je primilo najmanje jednu dozu.
>>>Delta soj koronavirusa potvrđen u Hrvatskoj | HZJZ
Iako prvi podaci sugeriraju da je Delta varijanta značajno umanjila učinkovitost jedne doze cjepiva, vjeruje se da dvije doze još uvijek pružaju dobru zaštitu protiv ozbiljnih manifestacija bolesti COVID-19.
“Ova otkrića podcrtavaju oštar kontekst u kojem smo donijeli tešku odluku da odgodimo četvrti (i zadnji) korak u popuštanju mjera,” rekao je po objavi rezultata istraživanja ministar zdravstva Matt Hancock.
“Svi mi još malo moramo čuvati živce, dok se naša kampanja cijepljenja nastavlja,” dodao je prema citatu Reutersa.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.