PreporučenoTech

Iznenađujuće raskošan proračun ESA-e Europljanima utire put prema Mjesecu

Europska svemirska agencija (ESA) će tijekom narednih pet godina raspolagati s budžetom od 14,4 milijarde eura, nakon što su 22 države članice pred sam početak rada nove Europske komisije pristale povećati izdvajanja za istraživanje svemira, prenose u ponedjeljak strani mediji.

Najviše novca za ESU je za nadolazeće razdoblje izdvojila Njemačka (3.3 milijarde eura), potom Francuska i Italija te Velika Britanija koja ostaje članica svemirske agencije i nakon brexita.

“Ovo je pravo iznenađenje, dobili smo više nego što smo predlagali. Jako sam sretan”, kazao je glavni direktor ESA-e Jan Woerner.

Veći proračun će prvenstveno biti namijenjen projektima poput slanja prve svemirske postaje u orbitu oko Mjeseca kako bi na površinu Zemljinog satelita prvi puta stupili i europski astronauti te uspostave protuasteroidnog štita, a govori se i o misijama vezanim uz crne rupe.

>>>Idemo

Očekuje se da će Thierry Breton, novi povjerenik u Europskoj komisiji za unutarnje tržište i obrambenu industriju, dati veliki zamah i razvoju politike svemirskih istraživanja.

Više novca biti će i za 5G satelite, novu raketu Ariane 6, kao i za sudjelovanje u NASA-inu programu Artemis kojim se želi 2024. vratiti američke astronaute na Mjesec, ali poslati i europske. ESA bi trebala razviti servisni modul koji će dati uzgon svemirskoj kapsuli Orion.

Kako bi Europljani konačno stupili nogom na Mjesec, ESA će morati intenzivnije surađivati s NASA-om na svemirskoj postaji Lunar Gateway. Misija Artemis bi po prvi puta trebala vratiti ljude na Mjesec od 1972. Cilj misije i prvi puta na Mjesečevu površinu spustiti ženu.

>>>NASA predstavila nova astronautska odjelca za lansiranja, Mjesec: VIDEO

Države članice su čak odlučile dati više novca nego što je traženo za Copernicus, satelitski sustav za promatranje Zemlje koji se pokazao koristan u praćenju šumskih požara i poplava.

“Popularnosti programa Copernicus pomogla je veća osvještenost kada je riječ o prirodnim katastrofama uzrokovanim klimatskim promjenama”, rekao je Woerner.

>>>Sentinel sateliti Copernicusa otkrivaju radna mjesta, kulturnu baštinu ili kradljivce subvencija

Šef ESA-e je također najavio misiju vraćanja neaktivnih satelita kako ne bi predstavljali moguću opasnost te kako bi se oslobodio prostor za “novi par očiju” na nebu.

“U orbiti sada imamo oko 4500 satelita i samo je njih 1500 aktivno, što znači da je 3000 satelita mrtvo. To predstavlja veliku opasnost”, istaknuo je Woerner.

Od početaka svemirske ere oko 8000 satelita lansirano je u svemir, a Woerner upozorava da je količina svemirskog otpada dosegla kritičnu točku.

>>>Bezos predstavio maketu landera: vrijeme je da se vratimo na Mjesec – ovaj put da bi tamo ostali

Povećanje budžeta za ESA-u došlo u trenutku kada je s radom počela nova Europska komisija na čelu s Ursulom von der Leyen.

Očekuje se da će Thierry Breton, novi povjerenik u Europskoj komisiji za unutarnje tržište i obrambenu industriju, dati veliki zamah i razvoju politike svemirskih istraživanja.

Taj dosadašnji glavni direktor ATOS-a, jedne od najveće europske IT kompanije, veliki je zaljubljenik u sci-fi te autor i koautor više romana znanstvene fantastike.