Biznis i ekonomijaPreporučeno

Izvješće Ekonomskog instituta o poraznoj situaciji na tržištu rada u Hrvatskoj: EPSCO

Stručnjaci Ekonomskog instituta u Zagrebu izradili su za Europski parlament (EPSCO/EMPL) i druge institucije studiju aktualnog stanja na tržištu rada u Hrvatskoj.

Autori Iva Tomić, Ivica Rubil, Danijel Nestić i Paul Stubbs u sažetku istraživanja crtaju sliku koja je “daleko od zadovoljavajuće”.

>>>Rehn upozorio na ‘japanifikaciju’ inflacijskih očekivanja u eurozoni

“Nakon šest godina usporavanja od 2009., hrvatska ekonomija je na putu oporavka od 2015. godine ali je situacija na tržištu rada i dalje daleko od zadovoljavajuće. Usprkos generalnom padu nezaposlenosti Hrvatska još uvijek ima jednu od najvećih stopa nezaposlenosti u EU za odraslu i mladu populaciju, dok su zaposlenost i aktivnost (na tržištu rada) među najnižima u EU.

Uvjeti rada su za velik dio radnika jednako loši ili lošiji nego pri početku recesije.

EKONOMSKI INSTITUT

Pristupanje Europskoj uniji u 2013. godini je otvorilo tržište rada EU-a hrvatskim radnicima što je rezultiralo masivnom emigracijom i izazvalo manjak radnika u pojedinim sektorima. Zaposlenost je pokazala umjeren postrecesijski rast, ali se struktura naizgled izmijenila; prije svega, pao je udjel samozaposlenih u totalnoj zaposlenosti, dok se povećao udjel zapošljavanja na određeno vrijeme.

>>>Hrvatska je europski prvak u prekarnoj zaposlenosti: DZS

Neprijavljeni rad i diskriminacija pojedinih grupa, posebice žena, Roma i LGBTI osoba, još uvijek su značajka hrvatskog tržišta rada. Uvjeti rada su za velik dio radnika jednako loši ili lošiji nego pri početku recesije. Gotovo četvrtini hrvatske populacije prijeti siromaštvo ili socijalna isključenost, što je bolja situacija u poredbi s kriznim vremenima. Stariji ljudi, nezaposleni ili nekvalificirani najranjivije su skupine i Hrvatska je jedna od zemalja s najvećim rizikom siromaštva za djecu. Učinkovitost socijalnih transfera u smanjenju (rizika od) siromaštva također je relativno niska, i s vremenom pogoršana,” piše u précisu studije.

Autori nadalje nude detaljnu analizu fiskalne politike, socijalnog dijaloga i izmjena Zakona o radu, uključujući i pomalo neuobičajen “znanstveni sud” da je vlasti bitniji boljitak “ratnih veterana” od generalnog boljitka nacije.

>>>I tako su prekarni poslovi rezultirali rastom djevičanstva u Japanu: poučak

Grabancijaš vjeruje da će teški strukturni promašaj neoliberalnih reformi koje su provele sukcesivne, lijeve i desne hrvatske vlade tek doći na naplatu i s tom vas mišlju ostavlja da, ako vas volja, proučite studiju Ekonomskog instituta (.pdf).