Inačica virusa otkrivena u Južnoj Africi u određenoj mjeri može “probiti” zaštitu cjepiva Pfizer/BioNTecha protiv bolesti COVID-19, sugeriraju rezultati upravo objavljene i još nerecenzirane izraelske studije temeljeni na podacima u stvarnome svijetu.
Istraživanje, objavljeno u subotu, prati gotovo 400 ljudi koji su 14 ili više dana nakon primanja jedne ili dvije doze cjepiva ponovno oboljeli od covida.
>>>Rezultati posljednjih istraživanja o ‘visokootpornim mutacijama’, reinfekcijama | COVID-19
Južnoafrička varijanta, B.1.351, otkrivena je u oko 1% svih sudionika u studiji, a osobito u skupini koja je primila drugu dozu, što sugerira da je mutacija sposobna “pobjeći cjepivu”.
“Pronašli smo nerazmjerno visoku stopu Južnoafričke varijante među ljudima cijepljenima drugom dozom, u odnosu na necijepljenu grupu. To znači da je Južnoafrička varijanta sposobna, u određenoj mjeri, probiti zaštitu cjepiva,” rekao je znanstvenik sa Sveučilišta Tel Aviv, Adi Stern.
Istraživači ističu da je studija s ionako malenim uzorkom imala još manji uzorak osoba zaraženih s B.1.351 jer je on u Izraelu raritetan.
>>>Južna Afrika pauzirala primjenu protiv novog soja neučinkovitog cjepiva AstraZenece | COVID-19
Iako rezultati studije mogu izazvati zabrinutost, Stern drži da niska učestalost Južnoafričke varijante ohrabruje. “Iako Južnoafrička varijanta probija zaštitu cjepiva, ona nije naširoko rasprostranjena u populaciji,” rekao je, dodavši da “Britanska inačica”, protiv koje su mRNK cjepiva učinkovita, “blokira” širenje B.1.351.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.