PolitikaPreporučeno

Kallas: Rusija je uistinu razbila šifru kako utjecati na izbore

Visoka predstavnica Europske unije za vanjsku politiku Kaja Kallas za Politico je rekla da Rusija koristi novu tehnologiju za uplitanje i utjecaj na demokratske procese.

“Vidim primjere u Rumunjskoj, ali također u drugim dijelovima, da je Rusija uistinu razbila šifru kako utjecati na izbore,” rekla je Kallas na događanju P28 koji je Politico održao u utorak navečer.

Visoka predstavnica Europske unije za vanjsku politiku Kaja Kallas koja bi teško prošla kroz zasebno glasanje u EP-u grli predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen; Foto: Mathieu Cugnot

Odgovarajući na pitanja novinara, diplomatkinja je izrazila “istinsku zabrinutost” zbog novih tehnologija koje omogućuju široku diseminaciju gledišta.

“Demokracija se temelji na povjerenju, i ako više ne možete vjerovati izborima, kako možete vjerovati (njihovom) ishodu?” upitala je.

Potom je navela da su današnje metode za procjenu mogu li se izbori smatrati slobodnima i poštenima zastarjeli jer ne uzimaju u obzir nove tehnologije koje se koriste za utjecaj na izborne procese.

“Mislim da bismo ih (tehnologije) trebali uzeti jako ozbiljno,” rekla je.

Feedback

Komentari njezine izjave ispod objave Politica na X-u uglavnom su negativni i evolviraju oko promišljanja o licemjerju, slobodi misli i govora i demokratskom deficitu Europske unije, uključujući činjenicu da je Kallas odabrana bez ikakvog inputa birača.

“Kada to rade SAD, to je ‘lobiranje’. Kada to radi Rusija, to je ‘uplitanje’. E pa ne. Od*ebite,” napisao je u sukusu brojnih komentara korisnik Luka Šalamon.

Kontekst

Ustavni sud u Rumunjskoj u petak je poništio prvi krug predsjedničkih izbora u kojem je s četiri postotna boda razlike pobijedio Rusiji naklonjen nacionalist i gorljiv vjernik Călin Georgescu.

Sud je potez obrazložio vanjskim, ruskim utjecajem na izborne procese, na temelju povjerljivih informacija koje je oslobodio predsjednik Klaus Iohannis.

Dokumenti pritom ne dokazuju niti izričito optužuju Rusiju za uplitanje, iako je takav scenarij, temeljen na inputu Amerikanaca “snažno sugeriran”.

Ministarstvo vanjskih poslova Sjedinjenih Država u izjavi je izrazilo zabrinutost zbog kibernetičkih napada na izborni proces u Rumunjskoj i pozvalo na iscrpnu istragu.

Izjava je protkana (ne)uvijenom prijetnjom.

“Teško zarađen napredak Rumunjske u usidravanju u transatlantsku zajednicu ne može biti vraćen unazad od stranih aktera koji traže otklon rumunjske vanjske politike od njezinih zapadnjačkih savezništva,” napisao je u priopćenju glasnogovornik ministarstva Matthew Miller.

Takva bi promjena “imala ozbiljan negativan utjecaj na sigurnosnu suradnju SAD-a s Rumunjskom, dok bi odluka o ograničavanju stranih investicija obeshrabrila američke tvrtke u nastavku ulaganja u Rumunjsku,” upozorio je prema citatu Politica.



Povezane vijesti