Kineske marke ovih dana čine gotovo trećinu ruskog tržišta automobila u potvrdi upozorenja Vladimira Putina da će se Rusija okrenuti istoku i brzo popuniti zrakoprazni prostor nastao egzodusom zapadnjačkih tvrtki u znak prosvjeda ili odmazde za invaziju Ukrajine.
Rat, bojkot i zapadnjačke sankcije snažno su poljuljali rusko tržište uz široki negativan utjecaj na proizvođače, trgovce, kupce i dobavljače.
>>>Povijesni pad prodaje automobila u Rusiji
Prodaja novih putničkih i laganih komercijalnih vozila na godišnjoj je razini okopnila za 61%, ali su kineski proizvođači pronašli potražnju i prođu.
“Zabranjeno voće”
U ilustraciji trenda, kineski su proizvođači poput Havala, Cheryja i Geelyja, u studenom prodali 16.138 putničkih vozila i ugrabili 31.3% tržišta u poredbi s njih 8.235 ili 9.6% u siječnju.
>>>Znaci slabosti na europskom tržištu automobila
Udruga europskih poduzeća (AEB), koja rusko tržište promatra kao zabranjeno voće, u utorak je navela da je u Rusiji u studenom prodano 46.403 putničkih i laganih komercijalnih vozila uz procjenu da će prodaja kroz godinu iznositi oko 600.000.
“Malo je proizvodnje zapadnjačkih automobilskih marki i malo uvoza, stoga je tržište podijeljeno između ruskih i kineskih automobilskih industrija,” rekao je za Reuters ruski analitičar tržišta automobila, Vladimir Bespalov.
“Kineski Moskvič”
O trendu svjedoči i crtica o prošlomjesečnom oživljavanju znamenitog Moskviča koji, bila riječ o dijelovima motora, dizajnu ili platformi, koristi kineske dijelove i tehnologiju.
>>>Od Rusije odsječen Renault zabilježio pad prodaje za 29.7% | semestar
Automobil se pritom proizvodi u tvornici preuzetoj nakon povlačenja francuskog proizvođača Renaulta.
Bespalov drži da će kineski proizvođači, u slučaju da gospodarska situacija ostane neizmijenjena, iduće godine osvojiti oko 35% ruskog tržišta koje bi se moglo oporaviti i pronaći do 800.000 kupaca.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.