PreporučenoTech

Kina je započela prikupljanje uzoraka s tamne strane Mjeseca | VIDEO

Kina je označila novu prekretnicu u istraživanju svemira i još jednom sletjela na tamnu stranu Mjeseca gdje će prvi put prikupiti uzorke tla i stijena.

Reuters piše da slijetanje naciju uzdiže u status svemirske sile uslijed globalne utrke prema Luni gdje najbogatije zemlje svijeta, uključujući Sjedinjene Američke Države, u dolazećem desetljeću žele izgraditi stalne baze i za sebe osigurati potencijalno lukrativna nalazišta minerala.

Složen i izazovan poduhvat

Kineska nacionalna svemirska administracija (CNSA) u nedjelju je izvijestila da je Chang’e-6 lender u kolosalni krater s nazivom Južni pol-Aitken čiji je promjer oko 2 500 kilometara sletio u 6:23 ujutro po pekinškom vremenu.

Riječ je o jednom od najvećih poznatih udarnih kratera u Sunčevom sustavu s dubinom do 8.2 kilometara.

Administracija je navela da misija “uključuje brojne inženjerske inovacije, visoke rizike i velike poteškoće”.

“Korisni teret koji nosi lender Chang’e-6 radit će prema planu i provoditi znanstvene istraživačke misije,” dodaje se u priopćenju objavljenom na službenim stranicama CNSA.

Slijetanje su neposredno pozdravili entuzijasti i stručnjaci širom svijeta. Potonji pritom ističu da je riječ o složenom i izazovnom poduhvatu.

“Slijetanje na suprotnu stranu Mjeseca vrlo je teško jer nemate komunikaciju u liniji vidljivosti, oslanjate se na mnogo karika u lancu da kontrolirate što se događa ili morate automatizirati ono što se događa,” komentirao je Neil Melville-Kenney, tehnički službenik u Europskoj svemirskoj agenciji (ESA) koja je s Kinom surađivala na jednom od tereta Chang’e-6.

“Automatizacija je jako teška, osobito na velikim geografskim širinama gdje imate dugačke sjene koje mogu biti izrazito zbunjujuće za lendere,” dodao je.

Uzorkovanje

Chang’e-6 sljedećih će 48 sati provesti u prikupljanju 2 kilograma mjesečevih materijala koje će potom s raketom postavljenom na njegovom vrhu lansirati u mjesečevu orbitu gdje će se teret spojiti s drugom svemirskom letjelicom kako bi se vratio na Zemlju.

Dolazak uzoraka očekuje se 25. lipnja na području kineske autonomne regije Unutarnja Mongolija.

Chang’e je kineska božica Mjeseca čija se ljupkost slavi u pjesmama i romanima, mitovima i legendama.

Ukoliko se poduhvat okonča uspjehom, Kina će se naći u posjedu izvornih informacija o Mjesečevoj povijesti dugoj 4.5 milijardi godina i dobiti novi uvid u formiranje Sunčevog sustava. Uzorci će omogućiti i usporedbu bez presedana između tamnog, neistraženog područja i čovječanstvu bolje znane, osunčane strane.

Utrka

Kineski lunarni program predviđa prvo slijetanje astronauta oko 2030. godine i uključuje partnerstvo s Rusijom.

Glavni rival, Sjedinjene Američke Države, svoju je strategiju za povratak na Mjesec definirao u 2020. godini kroz “Sporazumu Artemis” čija je okosnica uspostava, odnosno ekstenzija američke hegemonije na prirodni satelit.

Program je snažno oslonjen na državne subvencije i privatne kompanije, uključujući Boeing, SpaceX i Blue Origin s ciljem da se povratak astronauta na Mjesec ostvari do kraja 2026. godine ili kasnije.

U Artemisu u većoj ili manjoj mjeri sudjeluje i niz američkih satelita poput Kanade, Europske unije, Japana ili Australije.

Kina je za čovječanstvo pionirsko, prvo uspješnu slijetanje na tamnoj strani Mjeseca ostvarila 3. siječnja 2019. godine u misiji s nazivom Chang’e 4.



Related Posts