Kineski ekonomija je u drugom kvartalu usporila na 6.2% što je najslabiji rast BDP-a u posljednjih 27 godina.
Iako su podaci o industrijskoj proizvodnji za lipanj bili bolji od očekivanja oni su u proturječju s Indeksom menadžera nabave i drugim ranije objavljenim indikatorima zbog čega analitičari podatke uzimaju s rezervom i očekuju daljnje državne poticaje ekonomiji.
Podaci za razdoblje od travnja do lipnja ugrubo odgovaraju prognozama analitičara da će kvartal biti najslabiji od 1992. godine kad je Kina započela s objavom tromjesečnih podataka, piše Reuters.
“Kineski rast bi mogao usporiti na 6% do 6.1% u drugom polugodištu,” komentirao je Nie Wen, ekonomist u Hwabao Trustu, što je na samoj granici tolerancije za Partiju koja za tekuću godinu traži stopu BDP-a od 6-6.5%.
>>>Godišnji deficit EU-a u trgovini s Kinom 185 milijardi eura: Eurostat 2018.
Smanjenje stope obvezne pričuve banaka (RRR) “i dalje je vrlo izgledno jer vlasti žele dugoročno podržati realno gospodarstvo,” ocijenio je Wen koji predviđa da će ekonomija nastaviti usporavati prije stabilizacije sredinom 2020. godine.
Kina je od početka 2018. godine RRR stopu sasjekla šest puta a analitičari očekuju još dvije korekcije u ovom i sljedećem tromjesečju.
Partija je na američki pritisak odgovorila kroz fiskalnu politiku koja je trenutno temelj ekonomskih aktivnosti, najavljene su i dijelom provedene masivne porezne olakšice u iznosu od 291 milijarde dolara. Podjednak je iznos osiguran i za specijalne obveznice lokalnih vlada čiji je cilj održavanje građevinskog sektora kroz velike infrastrukturne projekte.
Ipak, realna ekonomija je na poticaje reagirala sporije od očekivanja zbog čega biznisi ostaju na oprezu.
Podaci objavljeni u petak pokazuju veći od očekivanog pad izvoza i uvoza, dok je službena anketa ustanovila da tvornice otpuštaju radnu snagu brzinom nezabilježenom od razdoblja globalne financijske krize. Uvoz iz Amerike je u lipnju pao za 31.4 posto na godišnjoj razini, a izvoz u SAD se smanjio za 7.8 posto, navodi AP.
Dihotomija podataka
U ponedjeljak objavljeni službeni podaci za lipanj sugeriraju oporavak industrijske proizvodnje, malotrgovinskog prometa i potrošnje, koji su redom bolji od očekivanja analitičara. Iako bi navedeno moglo značiti da su se fiskalni poticaji počeli reflektirati u realnoj ekonomiji tržišta propitkuju pouzdanost podataka, što u slučaju Kine nije rijetkost, već pravilo.
Industrijska proizvodnja je prema podacima Nacionalnog biroa za statistiku u lipnju porasla za 6.3% na godišnjoj razini, postotak više od očekivanja i prognoza. Promet u trgovini na malo također je skočio na 9.8%, što je najbolji rezultat od ožujka 2018. godine. Podaci sugeriraju da je malotrgovinski promet snažno oslonjen o prodaju automobila koja je porasla za 17.2%.
Pojedini analitičari propitkuju navedene vrijednosti, dijelom jer odudaraju od već objavljenih. Capital Economics kaže da njihovi modeli sugeriraju sporiji rast industrije od službenog i da se rast prodaje automobila temelji na jednokratnim faktorima. Trgovci automobilima kupcima nude raskošne popuste u nastojanju da smanje zalihe i udovolje novim pravilima o emisiji vozila. Većina novih vozila prodanih u Kini je ekološkog karaktera.
“Mjesečni podaci su bolji od očekivanih (…) ali mi smo sumnjičavi oko ovog oporavka uslijed širih dokaza o slabosti industrijskih aktivnosti,” rekao je Julian Evans-Pritchard, stariji ekonomist Capital Economicsa zadužen za analizu kineskog tržišta.
S druge strane, Partija je uvijek nanovo dokazala spremnost i sposobnost da realnu ekonomiju potakne direktnim intervencijama koje su drugdje zabranjene ili nezamislive što je, uostalom, i jedan od povoda za aktualnu napetost između SAD-a i Kine.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.