Biznis i ekonomija

Kineska odmazda za EU carine na električna vozila ‘katastrofa’ za francuske proizvođače brandyja

Kina je u utorak objavila carine na uvoz europskih rakija u potezu koji je Francuska prihvatila kao odmazdu za harmice na kineske električne automobile.

Europska komisija neposredno je najavila arbitražu putem Svjetske trgovinske organizacije (WTO) i zavjetovala svesrdnu pomoć pogođenim proizvođačima.

Komisija će interese dionika braniti “čvrsto i bez straha”, priopćeno je.

Kina je rekla da su carine “antidampinška” mjera čiji je cilj zaštita domaćih proizvođača.

Lista objavljena na stranicama Ministarstva trgovine Narodne Republike otkriva da carine od 35% do 39% najteže pogađaju Francusku čiji su pecari brandyja, uključujući znamenita imena poput Hennessyja i Remy Martina, rekli da danak predstavlja “katastrofu”.

BBC i drugi izvori bilježe široki pad dionica izloženih ili zahvaćenih tvrtki.

Dionice premium tvrtke LVMH koja proizvodi Hennessy po objavi se povukla za 3%, dok se kotacija Remy Cointreaua, proizvođača Remy Martina, urušila za više od 8%.

Analitičari Jefferiesa procjenjuju da će carine cijenu europskih rakija za krajnje potrošače u Kini povećati za oko 20%, što će izgledno rezultirati padom prodaje za jednu petinu.

BBC piše da udjel francuskih proizvođača u europskom izvozu brandyja u Kinu iznosi 99% zbog čega je tamošnje pecare uhvatila panika.

“Francuske vlasti ne mogu nas napustiti i ostaviti nas same da se nosimo s kineskom odmazdom koja nema nikakve veze s nama,” rekli su iz grupe za promicanje interesa pecara BNIC.

Ministrica trgovine Sophie Primas u inicijalnoj je reakciji rekla kako se “čini da je riječ o neprihvatljivoj odmazdi” za carine na kineske električne automobile i zavjetovala da će zajedno s Komisijom tražiti zaštitu putem WTO-a.

Kontekst

Komisija je prošlog tjedna osigurala dovoljnu potporu članica Europske unije za nametanje carina do 45% na uvoz električnih automobila iz Kine iako su dionici europske automobilske industrije koji već ciče pod pritiskom zelene tranzicije i obveze ukidanja motora na unutarnje izgaranje izrazili protivljenje i bojazan od posljedica takve odluke.

Kina je na danak odgovorila tvrdnjom da EU krši pravila WTO-a i otvaranjem antidampinških istraga usmjerenih na europske proizvođače svinjetine i mliječnih proizvoda, uključujući u Hrvatskoj.

Španjolski premijer Pedro Sanchez u rujnu je tijekom posjeta Kini rekao da bi Europska unija trebala pažljivo promisliti o posljedicama tarifa i pozvao Bruxelles i Peking da pronađu kompromis kako bi se izbjegao trgovinski rat.

Kineski proizvođači automobila u međuvremenu su zatražili odgovor prema principu “oko za oko, zub za zub”, što je nakon današnje inicijalne retalijacije izazvalo zabrinutost širom europske autoindustrije.

U povlačenje su se našle dionice Volkswagena, Porschea, Mercedes-Benza i BMW-a.



Povezane vijesti