Akcijski plan poljske vlade o uspostavi vladavine prava i poništavanju odluka prethodne vlade u području pravosuđa, zbog čega je protiv Varšave pokrenut postupak predviđen člankom 7 Ugovora o EU, vrlo je dobro dočekan u utorak na sastanku ministara za europske poslove država članica.
“Za Komisiju je bilo vrlo impresivno slušati toliko pozitivnih komentara za stolom. Reakcije su vrlo pozitivne”, izjavio je povjerenik Europske unije za pravosuđe Didier Reynders.
Potpredsjednica Komisije za vrijednosti i transparentnost Vera Jourova rekla je da akcijski plan realističan i provediv.
Vladavina prava
Prethodna poljska vlada pod vodstvom nacionalističke stranke Pravo i pravda (PiS) provela je tijekom osam godina na vlasti niz reformi u pravosuđu kojima je dovedena u pitanje trodioba vlasti i neovisnost sudstva te sloboda medija. Zbog toga su Poljskoj blokirane milijarde eura koje su joj bile namijenjene u europskom proračunu.
Nova poljska vlada na čelu s premijerom Donaldom Tuskom koja je dužnost preuzela u prosincu prošle godine najavila da će osigurati ponovnu uspostavu neovisnost pravosuđa i poništiti ono što je prethodna vlada radila u tom području.
Poljska vlada želi okončati postupak prema članku 7 za vrijeme belgijskog predsjedanja koje traje do 30. lipnja.
Postupak prema članku 7 pokrenut je protiv Poljske još 2017. godine zbog kršenja temeljnih vrijednosti EU-a.
“Nuklearna opcija”
Člankom 7. Ugovora o Europskoj uniji dopušta se kao krajnja mogućnost suspenzije prava glasovanja u Vijeću Europske unije ako zemlja teško i trajno krši načela na kojima se temelji EU (poštovanje ljudskog dostojanstva, sloboda, demokracija, jednakost, vladavina prava i poštovanje ljudskih prava, uključujući i prava pripadnika manjina.)
Za takvu krajnju odluku potrebna je suglasnost svih ostalih država članica i ta tzv. “nuklearna opcija” nikad nije korištena.
Prethodna poljska vlada bila je u stalnom sukobu s EU-om, a nova vlada premijera Donalda Tuska želi s tim raskinuti i postati konstruktivna članica.