Rusiji naklonjen rumunjski nacionalist Călin Georgescu u nedjelju je pobijedio u prvom krugu predsjedničkih izbora.
Prema rezultatima sa svih biračkih mjesta osvojio je 22.9 posto glasova. Na drugom je mjestu liberalna reformistica i bivša novinarka Elena Lasconi s potporom 19.2 posto birača, a na trećem ljevičarski premijer Marcel Ciolacu (19.1 posto) koji je jutros dao ostavku na dužnost predsjednika Socijaldemokrata.
Drugoplasirana je trećeplasiranog nadigrala sa samo 2 100 glasova.
Šok i nevjerica
Neočekivani i nesputani uspon tvrdokornog domoljuba bez političke stranke neposredno je izazvao šok i nevjericu unutar i izvan nacije jer su predizborna istraživanja sugerirala da on uživa potporu oko 5 posto birača.
“Nikad u naših 34 godina demokracije nismo vidjeli tako veliki porast u poredbi s anketama,” rekao je politički komentator Radu Magdin prema citatu BBC-ja.
Motrišta
Politico Georgescua etiketira kao “ekstremno religioznog ultranacionalista”, no pojedini, autohtoni i drugi korisnici društvenih mreža propituju takvu karakterizaciju.
Njegova se kampanja temeljila na suverenističkim idejama i idealima, uključujući smanjenje ovisnosti o uvozu, povećanje potpora poljoprivrednicima i snaženje domaće proizvodnje hrane i energije.
Prema njegovom gledištu NATO i EU ne predstavljaju niti zastupaju interese Rumunja.
On je u 2022. godini rekao da američki proturaketni štit lociran na jugu Rumunjske u selu Deveselu predstavlja dio politike sukobljavanja koju nameće i provodi Washington zrcaleći gledište ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Naveo je da ne uživa potporu Rusije ali se osjeća bliskim njezinoj tradiciji i kulturi. Putina je opisao kao “čovjeka koji voli svoju zemlju”.
Iznio je i štovanje prema mađarskom premijeru Viktoru Orbanu zbog njegova umijeća u međunarodnim pregovorima.
Poput rastućeg broja ljudi, Georgescu drži da je rat u Ukrajini provociran i manipuliran interesima američke hegemonije.
“Mesijanski” govornik
Georgescu je sveučilišni profesor i međunarodni savjetnik o održivom razvoju koji je više od desetljeća proveo radeći za različite organizacije Ujedinjenih naroda.
Magdin njegov uspjeh pripisuje korištenju društvenih mreža, a osobito TikToka.
“Uspio ih je uvjeriti kombinacijom mesijanskog govora, izvedenog na elegantan način, kako bi kapitalizirao frustracije ljudi,” rekao je analitičar.
Georgescu se našao pod paljbom i žestokom kritikom zbog naklonosti rumunjskom Legionarskom pokretu – Željeznoj gardi – koji je nakon utemeljenja u 1927. godini označen fašizmom, antikomunizmom, antisemitizmom i snažnom pravoslavnom religioznošću.
On je odbacio optužbe o antisemitizmu.
“Tridesetpetogodišnja ekonomska neizvjesnost nametnuta rumunjskom narodu postala je neizvjesnost za današnje političke stranke,” rekao je Georgescu u svojoj prvoj reakciji nakon zatvaranja birališta.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.