Međunarodni monetarni fond (MMF) u četvrtak je pozvao na hitnu akciju i ambiciozne reforme “kako bi se spriječila naglašena dužnička kriza u najsiromašnijim ekonomijama svijeta.”
Izvršna direktorica MMF-a Kristalina Georgieva upozorila je na rizik od vala državnih bankrota ukoliko se ne produlje privremene mjere zamrzavanja duga uvedene ranije ove godine i ne revidiraju ugovori i procesi povezani s njegovim restrukturiranjem.
>>>Zbog ‘korona-krize’ recesija u 170 zemalja: Georgieva
“Zahvaljujući odlučnim akcijama središnjih banaka, fiskalnih vlasti, službenih bilateralnih vjerovnika i međunarodnih financijskih institucija u prvim danima pandemije nije se dogodila niti jedna dužnička kriza,” napisala je Georgieva na blogu u objavi čije su suautorice njezina pomoćnica i savjetnica Ceyla Pazarbasioglu i Rhoda Weeks-Brown. “Te akcije, iako ključne, brzo postaju nedovoljne.”
U ehu zahtjeva na mikro razini, Georgieva je od G20 grupe bogatih nacija zatražila da nastavi s moratorijem na otplatu duga zemalja u razvoju u sljedećoj godini, upozorivši da bi izostanak pomoći i podrške mogao rezultirati s “raširenom ekonomskom boli”.
MMF je moratorij na otplatu duga pojedinih zemalja osigurao kroz bilateralne razgovore i diplomatske napore, no njegova primjena istječe zajedno s krajem godine, što bi pojedine nacije koje koketiraju s bankrotom moglo gurnuti preko ruba.
>>>I MMF pozvao na direktne uplate novca građanima i biznisima
Uz Argentinu i Ekvador, čije vlade o vraćanju i restrukturiranju duga pregovaraju od početka godine, u nevolji su i brojne druge ekonomije. Zambija je prošlog tjedna zatražila više vremena za namirenje obveza, Ruanda je u sličnoj situaciji, baš kao i Libanon.
Autorice u objavi pišu da će bez podrške lista ranjivih zemalja izgledno rasti. “Mnoge od ovih zemalja mogle bi pretrpjeti drugi val ekonomskih nevolja, potaknut bankrotom, bijegom kapitala i mjerama štednje,” ocijenila je Georgieva. “Sprječavanje takve krize može činiti razliku između izgubljenog desetljeća i brzog oporavka koji zemlje stavlja na putanju održivog rasta.”
Poziv na ambiciozne reforme
MMF je u odvojenom izvješću u četvrtak preporučio i ambiciozne reforme čiji je cilj brže restrukturiranje i postizanje održivog duga. Fond je naveo da u postojećem sustavu postoje mehanizmi koji bi mogli postati izazovnima, “osobito ukoliko stres i nevolje s državnim dugom dosegnu sustavnu razinu”.
Autori u dokumentu pozivaju na reviziju “odredbi o kolektivnim akcijama” kako bi se izbjegli scenariji kakav je nakon bankrota u 2001. godini iskusila Argentina kad je većina kreditora prihvatila uvjete restrukturiranja, ali je jedan od “grabežljivih fondova” priječio sporazum inzistirajući na punom povratu duga. MMF želi da ponekad korištena odredba prema kojoj svi vlasnici državnih obveznica moraju prihvatiti restrukturiranje ukoliko ga odobri (najčešće 75-postotna) većina postane standard, kako za državne tako i za druge oblike duga, uključujući sindicirane zajmove.
>>>Georgieva: više nema mogućnosti za odgodu popravka krova
Prijedlog reforme poziva i na uvođenje odredbi koje bi automatski okinule moratorij na vraćanje novca u slučaju prirodnih katastrofa ili ekonomskih šokova, nove protokole čiji je cilj pospješivanje transparentnosti o preuzimanju duga te razmatranje novih pristupa u restrukturiranje bilateralnih vjerovničko-dužničkih odnosa.
“Svijet je na kritičnoj prekretnici i ne bi trebao besposleno sjediti čekajući krizu,” navela je Georgieva. Svijet “treba revidirati svoj arsenal oružja i učiniti sve da spriječi, i ako je potrebno preduhitri, još jednu dužničku noćnu moru suverena. Alternativa bi mogla biti bankroti velikih razmjera koji bi ozbiljno oštetili gospodarstva i godinama unazadili njihov oporavak.”
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] izvan postojeće Inicijative za obustavu servisiranja dugova (DSSI), što je od G20 lidera uz upozorenje o “dužničkoj krizi velikih razmjera” početkom listopada zatražio Međunarodni monetarni […]