Morrissey nastavlja iritirati većinu obožavatelja i poklonika nastavkom otvorene podrške krajnjoj desnici na Otoku i šire. U posljednjem izletu, glazbenik u intervjuu koji je u travnju poveo s nećakom Samom Estyjem Raynerom i 24. lipnja objavio na svojim službenim stranicama kaže da je Anne Marie Waters, čelnica protuislamske stranke Pokret za Britaniju, jedna od osoba koja može ujediniti brexitom podijeljenu naciju.
“Ujedinjeno Kraljevstvo je danas opasno prožeto mržnjom i ja mislim da mi trebamo nekog da zaustavi ludilo i govori u ime svih,” rekao je u obiteljskoj atmosferi. “Ja vidim Anne Marie Waters kao tu osobu. Ona je izrazito inteligentna, bjesomučno predana ovoj zemlji, vrlo zanimljiva, a ponekad i vrlo zabavna.”
>>>Benedict Cumberbatch Lamborghinijem udario biciklistu, ovaj mu stisnuo šamar
Sam na to primjećuje da nikad nije čuo riječ mržnje koju bi izgovorila Waters, na što Morrissey nastavlja: “Nisam ni ja. Ali ako nekog nazoveš rasistom u modernoj Britaniji ti mu govoriš da više nemaš što reći. Ti zatvaraš raspravu i bježiš. Riječ je postala besmislena. Svi u konačnici preferiraju svoju rasu (…) znači li to da su svi rasisti?
Za ljude koji svaki razgovor svedu na pitanje rase i rasizma se može reći da su najveći rasisti u tradicionalnom smislu jer nije sve u životu pitanje rase. Zašto onda inzistirati na tome? Raznolikost ne može biti snaga ako svatko ima ideje koje se nikada neće pomiriti. Ako su granice tako strašna stvar zašto onda postoje? Granice donose red,” kaže šezdesetgodišnji umjetnik.
>>>OK je rasiste zvati rasistima: AP Stylebook
Iako će dobronamjerni ljubitelji lika i djela dobar dio njegovih izjava pronaći rubno prihvatljivima, Morrissey je ispit rasizma položio još 2010. godine kad je “izrazio osjećaj” da su Kinezi “podvrsta” ljudi.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.