Mještanin iz okruga Abyysky na dalekom istoku Sibira prošle je godine pronašao glavu vuka odrubljenu prije kakvih 30 do 40 tisuća godina i tako znanstvenicima pružio raritetni uvid u genealogiju i evoluciju vrste.
>>>Objavljen je obnovljen i digitalno obojen zapis zadnjeg zatočenog tasmanijskog tigra | VIDEO
Pavel Efimov je na dobro očuvan ostatak iz pleistocena naišao na ljetni dan u permafrostu u blizini rijeke Tirekhtyakh sjeverno od Jakutska, a znanstvenici su oduševljeni otkrićem zbog prilike da analiziraju tkivo i očnjake.
“Otkriće je čudesno,” napisala je Julie Meachen, paleontologinja i izvanredna profesorica na Sveučilištu Des Moines u e-mailu za Gizmodo. “Poželjela sam otići u Sibir i potražiti još uzoraka iz ledenog doba. Izgleda kao da je jučer umro! Mi nikad prije nismo vidjeli tijelo vuka iz ledenog doba i ovo je ogroman primjerak.”
Glave današnjih vukova u prosjeku su dugačke između 23 i 28 centimetara, dok je pronađeni primjerak, za koji se vjeruje da je bio star između dvije i četiri godine kad je obezglavljen, imao glavu duljine 39 centimetara.
>>>VIDEO: norveškim ribarima dosađivao dobrodušni beluga s ruskom opremom
“Ovo je jedinstveno otkriće, prvi ostatak vuka iz pleistocena s očuvanim tkivom ikad,” izjavio je Albert Protopopov iz Akademije znanosti Republike Sakha (Jakutija) za The Siberian Times. “Mi ćemo ga usporediti s današnjim vukovima da bi razumjeli kako je vrsta evoluirala i rekonstruirali njegov izgled.”
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.