Njemačka odluka da bez konzultacija s Parizom posegne za velebnih 200 milijardi eura fiskalnih potpora i olakšica privatno je naljutila francuskog predsjednika Emmanula Macrona i njegovu administraciju, doznaje Reuters od diplomatskih i drugih izvora upoznatih s napetošću.
“O tome smo doznali iz tiska. To nije gotova stvar,” rekao je francuski dužnosnik.
Njemačka je delegacija ususret objavi subvencija posjetila Elizejsku palaču, ali je propustila izvijestiti o planu koji njemačkim tvrtkama pruža nepoštenu prednost i prijeti jedinstvenom tržištu Europske unije.
Divergencija
Napetost u francusko-njemačkim odnosima, osovinama europskog gospodarstva, sve je veća i zahvaća čitav niz pitanja – od obrambene strategije, odgovora na rusku invaziju Ukrajine do modaliteta hrvanja s energetskom krizom ili odnosa s Kinom.
>>>Uskrsnuće sindikalnih prosvjeda i građanskog nezadovoljstva u Francuskoj
Gledišta se razilaze i u kontekstu značajnih strateških ili gospodarskih planova, uključujući izgradnju nove generacije borbenih zrakoplova, širenje europskih plinovoda ili njemačku spremnost da Kinezima dopusti investiranje u nacionalne luke.
Pariz je prošlog tjedna u znaku frustracije odgodio zajednički susret vladinih dužnosnika, dok je Berlin umanjio značaj prijepora podsjećajući da su francusko-njemački odnosi često bili na kušnji, ali da nikad nisu slomljeni.
>>>Meloni formirala talijansku vladu | VIDEO
Odmjeravanje ipak izaziva širu nelagodu u Europi čije izvršno tijelo, Europska komisija, poziva na jedinstvo u borbi protiv višestrukih izazova, uključujući izlaskom iz pandemije potpirene i ratom u Ukrajini rasplamsale povijesne inflatorne pritiske ili energetsku krizu.
“Cilj je Berlin učiniti svjesnim da postoji problem,” rekao je iskusniji francuski dužnosnik.
Averzija na vrhu
Osobe upoznate sa sentimentom kažu da je Macron nezadovoljan odnosima s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom koji za razliku od prethodnice Angele Merkel više pažnje posvećuje liderima Španjolske, Portugala ili Nizozemske.
“Macron i Merkel poruke su razmjenjivali svakodnevno. Scholz s Macronom ne komunicira svaki dan. Mi se čak mučimo da bismo dogovorili njihov susret uživo,” rekli su izvori.
>>>Nacionalni identitet … radikalna promjena … težak koktel – savršena oluja u promišljanju Borrella
Diplomati drže da su lideri u raskoraku i oko strateških lekcija u kontekstu ruske invazije na Ukrajinu.
Pariz je Berlin godinama upozoravao na rizike povezane s izlaganjem ruskom plinu i pozivao na europsku energetsku, obrambenu i trgovinsku neovisnost.
Scholz je pak prihvatio ponudu kineske tvrtke da kupi udjel u najvećoj nacionalnoj luci što Francuska prihvaća kao kratkovidni i neshvatljivi merkantilistički potez.
“Oni još uvijek nisu naučili svoju lekciju,” rekao je jedan od francuskih dužnosnika.
>>>‘Demokratski šok’ na parlamentarnim izborima u Francuskoj
“Kap koja je prelila čašu”, kažu izvori, njemačka je odluka da s 14 europskih zemalja formira Europski sustav zračne obrane u kojem ne sudjeluje i Francuska, vojno najistaknutija europska sila.
Berlin kaže da su Francuzi sami odbili poziv.
Pariz je prijedloge da se zračna obrana temelji na stranim materijalima i tehnologijama, uključujući izraelske Arrow 3, američke Patriot i njemačke IRIS-T sustave, našao neprihvatljivima.
Prvenstvo
Tara Varma iz trusta umova ECFR kaže da je percepcija Pariza i pojedinih drugih europskih zemalja da je njemačka vanjska i obrambena politika utemeljena na “Njemačka je prva” etosu, odnosno protekcionizmu kakav je proslavio američkog predsjednka Donalda Trumpa.
>>>SAD dokinuo carine na europski čelik i aluminij, ostavštinu Donalda Trumpa
“Konačni razlog (za nesuglasice) je što su oboje zaključani u natjecanju za prvenstvo u Europskoj uniji,” rekao je o odnosima njemački analitičar Ulrich Speck.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] eura različitih fiskalnih poticaja što izaziva zabrinutost oko održivosti njemačkog duga, ali i napetost u franko-germanskim odnosima – osovini koja pokreće […]